Co to jest napęd hybrydowy w samochodzie?

Co to jest napęd hybrydowy w samochodzie?

W przestrzeni internetowo telewizyjnej dużo się mówi o samochodach hybrydowych. O ich licznych zaletach i o świetlanej przyszłości jaką nam zapewniają. Nikt jednak nie precyzuje, czym właściwie jest samochód hybrydowy.

Co dwa silniki to nie jeden

Do powstania napędu hybrydowego zainspirowało inżynierów zaprezentowanie światu pierwszych samochodowych napędów elektrycznych. Silnik elektryczny miał być zbawieniem dla świata i domowej ekonomi.
Szybko się jednak okazało, że auto na prąd to nie do końca słuszny kierunek. I wtedy powstał pomysł, żeby połączyć te dwa napędy. Dwa silniki w jednym samochodzie, elektryczny i spalinowy, które miałyby ze sobą współpracować i się wzajemnie wspomagać. Był to strzał w dziesiątkę.

Inteligentne auto na prąd

W samochodzie hybrydowym główne skrzypce gra silnik spalinowy, natomiast jego elektryczny pomocnik służy jako wspomaganie podczas najbardziej energetycznie napiętych chwil, czyli podczas ruszania i przyśpieszania. To właśnie podczas tych manewrów silnik spalinowy zużywa najwięcej paliwa. Dostając pomoc silnika elektrycznego spada obciążenie silnika spalinowego oraz zawiązane z tym spalanie.
Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie aby całkowicie przełączyć się na napęd elektryczny. Zgromadzona w akumulatorach energia bez najmniejszego problemu będzie wystarczająca do miejskich podróży. Jak tylko akumulatory zaczną tracić moc można bez problemu przełączyć się ponownie na oba napędy.
Ładowanie akumulatorów realizowane jest dzięki silnikowi spalinowemu oraz technologi odzyskiwania energii z hamowania, więc prądu nigdy nie zabraknie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *