lalki Barbie

O fenomenie lalki Barbie

Lalka Barbie – długowłosa piękność, z puklami w złocistym kolorze, to chyba marzenie każdej dziewczynki. Trudno przywołać jakąkolwiek inną zabawkę, której fenomen byłby tak wielki, praktycznie bez względu na szerokość geograficzną. Lalkę Barbie od lat pragnęła mieć każda dziewczynka. Jeżeli dodatkowo jej lalka wyposażona była w domek, kucyka oraz przystojnego Kena u boku – taka zabawka była spełnieniem największych fantazji i największym skarbem.

O fenomenie lalki Barbie

Na temat lalek Barbie powiedziane i napisano już naprawdę wiele. Sama Barbie jest wręcz symbolem popkultury, o której pisze się rozprawy doktorskie i prowadzi badania socjologiczne. Niestety Barbie nie cieszy się zbyt dużą popularnością u feministek. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Ta blond piękność ma taką figurę, jakiej w rzeczywistości nie ma żadna prawdziwa kobieta. Zatem Barbie oskarża się o to, że jest pierwowzorem chorych wyobrażeń na temat tego, jak powinna wyglądać współczesna kobieta. Chorych, bo nie mających zupełnie nic wspólnego z rzeczywistością. Nie zmienia to jednak faktu, że uroda lalki fascynuje dziewczynki, które chciałaby wyglądać właśnie tak jak ona. Barbie ma wszystkie atrybuty, które są potrzebne by zachwycać. Długie jasne włosy, duże oczy, szczupłą sylwetkę z niemożliwe długimi nogami, oraz jest bardzo duży biust. Dziewczynki uwielbiają przebierać Barbie w piękne kreacje, które rzecz jasna można dla niej kupić. Piękne sukienki to zresztą nie wszystko. Wszystkie kolorowe dodatki, o które można uzupełnić swoją kolekcję lalek Barbie, to kolejne rzeczy, które pragną mieć w swoim posiadaniu małe dziewczynki.

lalki Barbie

Lalka Barbie czyli spełnienie dziewczyńskich marzeń

Trudno nie kupić córeczce lalki Barbie – albo przynajmniej jej dużo tańszej podróbki. Na fali popularności tej pięknej lalki pojawiło się bowiem wiele tańszych wersji. Niestety tylko wyrób firmy Mattel tak elektryzuje i wywołuje takie emocje. Inne lalki przypominające Barbie to tylko tani substytut. W Polsce dawniej kupowało się je w Pewexach, albo przywoziło z zagranicznych podróży. Wiele kobiet, współczesnych 30-latek z sentymentem wspomina zatem swoją pierwszą Barbie, która była prawdziwym luksusem. Na fali tych emocji kupują swoim córkom lalki, zupełnie nie przejmując się tym, co na temat Barbie mówią feministki. A jeśli już kupować Barbie to ze wszystkim – z kolekcją pięknych strojów i akcesoriów, z pięknym kolorowym domkiem, kabrioletem oraz koniem. Niech amerykański sen dla dzieci śni się w pełni i na bogato.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *