Sklepiki szkolne – czy można w nich kupić tylko wodę?

Sklepiki szkolne – czy można w nich kupić tylko wodę?

Zakaz sprzedaży słodyczy

W 2015 roku weszła ustawa zakazująca sprzedaży słodyczy w sklepikach szkolnych. Wycofanie drożdżówek i słodkich napojów nie spotkało się z aprobatą uczniów. Duża część dzieci i młodzieży po prostu przestała odwiedzać sklepik szkolny, a w niezdrowe produkty zaopatrywali się poza szkołą. Rok później do szkoły wróciły drożdżówki, a także przekąski, spełniające odpowiednie kryteria.

Co można znaleźć w sklepiku szkolnym?

W sklepiku dostępne są kanapki przygotowane z różnego pieczywa, sałatki oraz surówki. Dozwolona jest sprzedaż płatków kukurydzianych i muesli, takich bez dodatków cukru. Sprzedawać można także mleko i wszelkie produkty mleczne, na przykład kefir. Dzieci i młodzież mogą kupować soki 100%, bez dodatku cukru. Zakupić można różne napoje przygotowywane na miejscu, takie jak – kawa, kakao, kompot, czy herbata. Jednak zawartość cukru nie może przekraczać tam 10 gram w 250 ml. Dostępne są również warzywa i owoce. Czekolada w sklepiku powinna zawierać minimum 70% miazgi kakaowej. Sklepik szkolny może oferować także drożdżówki. Jednak nie mogą być zrobione z głęboko mrożonego ciasta.

W jakim celu wprowadzono zakaz sprzedaży słodyczy?

Zakaz sprzedaży słodyczy miał na celu uchronić dzieci przed nadwagą, otyłością i innymi chorobami. Jednak co z tego, że sklepik szkolny oferuje zdrowe produkty, jeżeli dzieci przynoszą z domu słodkie napoje i batoniki. Potrzebna jest również ingerencja rodziców w tę sprawę. Słodycze nie zostałyby zakazane, gdyby dzieci kupowały je z rozwagą. Takie przekąski nie są złe, jeżeli ma się umiar i spożywa tylko od czasu do czasu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *