Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku

Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku

Będą to już 32 Letnie Igrzyska Olimpijskie. W tym roku odbędą się w japońskim mieście Tokio w dniach od 24 lipca do 9 sierpnia. Impreza się jeszcze nie rozpoczęła, ale wszystko nabiera tempa. Coraz więcej nowinek i ciekawostek. Spróbujemy Wam troszkę przybliżyć temat Igrzysk Olimpijskich.

Co oznaczają igrzyska – skąd wzięła w ogóle się nazwa Olimpiada?

Między 776 r. p.n.e., a 394 r. n.e. w Olimpii przeprowadzano zawody sportowe na cześć Zeusa (nazywano je: olýmpia).

Wtedy okres pomiędzy igrzyskami wynosił 5 lat, z tego powodu, że wliczano do tego kresu lata, w których odbywały się zawody. Olympiás był terminem określającym przerwę czteroletnią pomiędzy igrzyskami.

Igrzyska zaczynały się około 1-16 lipca, w zależności od tego, kiedy była pierwsza pełnia Księżyca. Igrzyska trwały wtedy tylko 1 dzień. Wtedy jeszcze nie określano tego sportem, a używano takich pojęć jak gimnastyka czy atletyka.

W starożytności główne dyscypliny, które były przeprowadzane na Igrzyskach to:

  • Boks
  • Wyścigi konne
  • Wyścigi zaprzęgów
  • Biegi
  • Rzut dyskiem
  • Rzut oszczepem
  • Zapasy
  • Pankration
  • Skok w dal

Pierwsze letnie igrzyska olimpijskie od czasów starożytnych odbyły się od 6 do 15 kwietnia 1896 roku. Źródła podają o różnej ilości reprezentacji, ale jest to na pewno liczba koło 14.

Kraje, które uczestniczyły w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku to:

  • Austria
  • Bułgaria
  • Francja
  • Chile
  • Dania
  • Australia
  • Niemcy
  • Stany Zjednoczone
  • Grecja
  • Szwajcaria
  • Szwecja
  • Węgry
  • Wielka Brytania
  • Włochy
  • A także drużyna mieszana

Na jakich obiektach sportowych będą odbywały się Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku?

Na Igrzyskach ma zostać użytych 37 obiektów: Nowy Stadion Narodowy, Hala sportowa w Tokio, Stadion Narodowy Yoyogi, Nippon Budōkan, Ogrody Pałacu Cesarskiego, Międzynarodowe Forum w Tokio, Ryōgoku Kokugikan, Ariake Arena, Tor BMX w Ariake, Welodrom w Ariake, Olimpijskie Centrum Gimnastyki, Park Tenisowy w Ariake, Park na wybrzeżu Odaiby, Park Shiokaze, Tokyo Big Sight – hala A, Tokyo Big Sight – hala B, Stadion hokejowy w parku Ōi, Tor do krosu w Umi no Mori, Kanał wodny w Umi no Mori, Trasa do kolarstwa górskiego w Umi no Mori, Enoshima Yacht Harbour, Tor do slalomu w parku Kasai, Saitama Super Arena, Pole łucznicze na Yumenoshimie, Stadion na Yumenoshimie, Olimpijskie Centrum Sportów Wodnych, Water Polo Arena, Centrum sportowe w lesie Musashino, Park w lesie Musashino, Stadion piłkarski w Tokio, Strzelnica w Asace, Kasumigaseki Country Club, Sapporo Dome, Stadion Miyagi, Stadion Saitama, Międzynarodowy Stadion Jokohama.

Ambasador Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Kto został ambasadorem na Igrzyskach w Tokio? Popularna postać z anime Dragon Ball – Son Goku. Obok niego do ambasadorów można zaliczyć inne postacie z kreskówek, takie jak Czarodziejka z Księżyca, Tsubasa Ozora, Naruto, Luffy czy chociażby Astro Boy.

Dlaczego Son Goku został ambasadorem? Głównie z powodu chęci dotarcia do odpowiedniego pokolenia, a także młodych odbiorców. Son Goku pokonał miedzy innymi Pikachu.

Maskotki na Olimpiadę 

IO 2020 – terminarz / program

W poniższej tabeli znajdziecie „rozkład jazdy” tegorocznych Igrzysk Olimpijskich.

Ceremonia Otwarcia – 24.07

Badminton 25.07-3.08
Baseball 29.07-8.08
Boks 25.07-9.08
Gimnastyka artystyczna 7.08-09.08
Gimnastyka trampolina 31.07-1.08
Gimnastyka sportowa 25.07-5.08
Golf 30.07-8.08
Hokej na trawie 25.07-7.08
Jeździectwo 25.07-8.08
Judo 25.07-1.08
Kajakarstwo górskie 26.07-31.08
Kajakarstwo Klasyczne 03.08-8.08
Karate 6.07-8.08
Kolarstwo BMX 30.07-2.08
Kolarstwo Górskie 27.07-28.07
Kolarstwo Szosowe 25.07-29.07
Kolarstwo torowe 3.08-9.08
Lekkoatletyka 31.07-9.08
Łucznictwo 24.07-31.07
Pięciobój nowoczesny 6.08-8.08
Piłka nożna 22.07-8.08
Piłka ręczna 25.07-9.08
Piłka wodna 25.07-9.08
Pływanie 25.07-6.08
Pływanie synchroniczne 3.08-8.08
Podnoszenie ciężarów 25.07-5.08
Rugby 7 27.07-1.08
Siatkówka halowa 25.07-9.08
Siatkówka plażowa 25.07-8.08
Skateboarding 26.07-27.07
Skoki do wody 26.07-8.08
Softball 22.07-28.07
Surfing 26.07-29.07
Strzelectwo 25.07-3.08
Szermierka 25.07-2.07
Taekwondo 25.07-28.07
Tenis stołowy 25.07-7.08
Tenis ziemny 25.07-2.08
Triathlon 27.07-1.08
Wioślarstwo 24.07-31.07
Wspinaczka sportowa 4.08-7.08
Zapasy 2.08-8.08
Żeglarstwo 27.07-6.08

Ceremonia Zamknięcia – 9.08

Gdzie będzie można obejrzeć Olimpiadę w Tokio w telewizji?

Wielce prawdopodobne, że większość dyscyplin sportowych zobaczycie na stacjach w TV – TVP1 oraz TVP2.

 

Czy Olimpiada będzie transmitowana w internecie?

Tak, na pewno będzie można obejrzeć relacje na sport.tvp.pl oraz za pośrednictwem https://www.eurosportplayer.com, gdzie planowane są transmisje na żywo z wszystkich dyscyplin. Łącznie ma być koło 350 godzin transmisji.

Kto zdobył najwięcej medali w historii Letnich Igrzysk Olimpijskich?

Najwięcej złotych medali w historii Letnich IIgrzysk Olimpijskich Letnich zdobyły:

  • USA – 1022 złote medale
  • Rosja – 590
  • Niemcy – 428

Gdzie nocować w Tokio podczas Igrzysk?

Niestety już od dawna wiadomo, że będzie problem z noclegami. Japonia nie jest na to przygotowana odpowiednio. Turystów w trakcie Olimpiady ma być około 10 mln, codziennie ma brakować koło 14 000 miejsc noclegowych. Już od bardzo dawna próżno szukać miejsca w tak prestiżowych hotelach jak Okura, Four Seasons, Ritz-Carlton czy Imperial Hotel. Napopularniejszy serwis do rezerwowania hoteli booking.com potwierdza niedostępność niemal wszystkich hoteli w Tokio. Nastąpił także wzrost cen, a przypomnijmy, że Tokio nie należy do tanich pod względem kosztów życia miast. Za pokoje kapsułowe będziemy musieli zapłacić ponad 5 razy tyle niż standardowo.

 

Ciekawostki na temat Igrzysk w Tokio

Sportowcy będą spać na kartonowych łóżkach. Medale natomiast będą wykonane z elektrośmieci. Japonia słynie z manii na punkcie ekologii, teraz też chcą zorganizować imprezę, która z ekologią będzie się kojarzyć jak dotąd żadna inna impreza.

Producent lalek Barbie stworzył kolekcję 5 lalek, które będą symbolizować nowe dyscypliny na Igrzyskach:

  • Karate
  • Koszykówka 3×3
  • Wspinaczka sportowa
  • Skateboarding
  • Surfing

https://twitter.com/DYImagen/status/1229972259520991232

Polacy na Igrzyskach w Japonii

Skład naszej reprezentacji przedstawia się następująco (na chwilę obecną):

Gabriela Janik – wielobój

Reprezentacja Polski w kolarstwie (nazwiska podamy w późniejszym terminie)

Tomasz Bartnik – strzelectwo

Klaudia Breś – strzelectwo

3 szpadzistki w zawodach indywidualnych

2 miejsca dla Polski w zawodach indywidualnych tenisa stołowego

polacy na igrzyskach w tokio

źródło: sport.tvp.pl

polacy na olimpiadzie w tokio

źródło: sport.tvp.pl

 


Zamknięcie rankingów olimpijskich następuje w dniach:

– 2 marca, kolarstwo torowe

– 31 marca, triathlon (sztafety)

– 4 kwietnia, szermierka

– 6 kwietnia, karate

– 11 maja, triathlon (mężczyźni i kobiety)

– 12 maja, kolarstwo BMX (freestyle)

– 28 maja, kolarstwo górskie

– 31 maja, strzelectwo

– 1 czerwca, pięciobój nowoczesny

– 1 czerwca, deskorolka

– 1 czerwca, tenis stołowy

– 2 czerwca, kolarstwo BMX (racing)

– 15 czerwca, siatkówka plażowa (mężczyźni i kobiety)

– 30 kwietnia, badminton

– 30 kwietnia, podnoszenie ciężarów

– 25 maja, judo

– 8 czerwca, tenis (mężczyźni i kobiety)

– 22-29 czerwca, golf

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.