Trybunał Sprawiedliwości istnieje od 1952 r. natomiast od 1958 r. funkcjonował jako wspólny organ trzech wspólnot. Obecnie działa na mocy Traktatu Wspólnot Europejskich (art. 234) i TEWEA oraz Statutu dołączonego do Traktatu z Nicei oraz regulaminu proceduralnego. Swoją siedzibę ma w Luksemburgu. Jest to jeden z filarów w których współpracują państwa wspólnot.
Skład TK
W skład wchodzi jeden sędzia z każdego kraju członkowskiego. Obecnie z Polski jest sędzia Marek Safjan. Dodatkowo w skład ETS wchodzi 8 rzeczników generalnych, których zadaniem jest publiczne przedstawienie uzasadnionych wniosków w niektórych sprawach rozpatrywanych przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Wnioski przyjmują postać propozycji rozstrzygnięcia danej sprawy. Propozycje te nie są wiążące dla ETS. Francja Włochy RFN Wielka Brytania i Hiszpania mają swoich stałych rzeczników. Natomiast pozostali 3 są dobierani na podstawie rotacji.
Sędziowie i rzecznicy są mianowani za wspólnym porozumieniem przez rządy państw członkowskich na 6 lat, co 3 lata następuje częściowe odnowienie składu, na przemian 14 i 13 sędziów i 4 rzeczników. Na sędziów i rzeczników mogą być wybrane osoby które będą niezależne oraz o odpowiednich kwalifikacjach, które zapewniają zajmowanie stanowisk sądowniczych. Rzecznikami mogą zostać również prawnicy o uznanych kompetencjach.
Sędziowie jak i rzecznicy posiadają immunitet jurysdykcyjny, tym samym nie mogą sprawować żadnych innych funkcji politycznych czy administracyjnych.
Zadania
Trybunał Sprawiedliwości czuwa nad poszanowaniem prawa w wykładni i stosowania Traktatu. Jego kompetencje dotyczą postępowań spornych i niespornych, część jednak spraw przejęły Sądy Pierwszej Instancji i Sąd do sprawa Służby Publicznej i do ETS mogą trafić jedynie w procedurze odwoławczej lub w drodze specjalnej procedury kontroli.
ETS działa w sprawach skarg przeciwko państwom członkowskim za naruszenie prawa wspólnotowego wnoszonych przez Komisję Europejską, inne państwa, Radę Dyrektorów Europejski Bank Inwestycyjny. Rozstrzyga spory między państwami członkowski związanymi z przedmiotem TWE. Podejmuje ważne decyzje w sprawie skargi instytucji i Europejki Bank Centralny na nieważność aktów innych instytucji lub EBC oraz zaniechanie, a także w sprawie skargi kierowanej przez państwo członkowskie na akty przyjęte przez Radę, Parlament Europejski lub inne instytucję łącznie, jak również w sprawie skargi na nieważność aktów Rady Dyrektorów EBI.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości powstał w celu lepszej integracji nie tylko na poziomie społecznym czy tez gospodarczym, ale w celu wspólnotowego stanowienia prawa. ETS stoi także na porządku przestrzegania prawa na przykład w przypadku gdy jest wnoszona prośba o wydanie opinii na temat zgodności projektowanych umów międzynarodowych w stosunku do TWE.
Dodaj komentarz