Historia komputera, czyli jak to się zaczęło?

Historia komputera, czyli jak to się zaczęło?

Komputer jest to cyfrowa, a ściślej mikroprocesorowa maszyna licząca w systemie dwójkowym. Nowoczesny komputer potrafi wykonywać miliardy operacji na sekundę. Ale jak wynaleziono komputer, jak na początku one wyglądały, jak były obsługiwane w stosunku do tego co jest teraz?

Jak wyglądał i działał pierwszy komputer?

Na początku komputery to były ogromne maszyny ważące kilka lub więcej ton ze względu na komponenty elektroniczne, które w nich zastosowano – przede wszystkim lampy elektronowe, które spełniały rolę współczesnego tranzystora – były one duże i ciężkie. Początkowo komputery obsługiwali naukowcy – fizycy, matematycy, programowali je poprzez przełączanie wtyków kabli albo kart perforowanych. Za pierwszy komputer uważany jest ENIAC (z ang. Electronic Numerical Integrator And Computer), chociaż o ten tytuł walczą także Colossus oraz komputer ABC i maszyny K. Zuse. Tamte ogromne maszyny pobierały sporą ilość energii elektrycznej, a ich wydajność była o wiele mniejsza od współczesnych smartfonów – te maszyny były raczej trochę bardziej zaawansowanymi kalkulatorami.

Era tranzystorów – jak działa nowoczesny komputer?

Współczesny mikroprocesor składa się z milionów tranzystorów i wykonuje miliardy operacji (np. przesunięcie wartości z pamięci do rejestru) na sekundę. Szybkość CPU mierzy się najczęściej w jednostce GHz (gigaherc). Tranzystor to najważniejszy element układów cyfrowych, dzięki niemu możemy implementować w sprzęcie bramki logiczne. Natomiast sam mikroprocesor składa się z podzespołów takich jak rejestry, dekodery, jednostka arytmetyczno-logiczna. Mikroprocesor pobiera dane lub rozkazy z pamięci RAM i wykonuje je. Nowoczesny komputer programuje się poprzez pisanie instrukcji – mogą to być instrukcje stricte binarne ale także assembler oraz języki programowania wysokiego poziomu – C#, Java, C++, PHP, które kompilowane są najczęściej do kodu maszynowego.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *