Jaki wybrać monitor do domowego PC?

Jaki wybrać monitor do domowego PC?

Funkcję monitora można ogólnie nazwać wizualizacją pracy programów komputerowych. Urządzenie to umożliwia oglądanie filmów, obrazu z gier, a także efektów pracy, jaką wykonujemy za pomocą komputera. Obecnie na rynku dostępne są tysiące modeli monitorów, ale który spośród nich wybrać i czym się kierować?

Oto parametry, które należy wziąć pod uwagę, gdy chcemy kupić dobry monitor do domowego PC.

1. Przekątna i rozdzielczość ekranu

To zapewne parametry, na które zwrócimy uwagę, jako pierwsze. Przekątna to po prostu rozmiar ekranu zazwyczaj podany w calach. Należy jednak pamiętać, że ogromny monitor to nie zawsze dobry monitor. Trzeba wziąć pod uwagę, gdzie będzie umieszczony i czy będziemy znajdowali się w odpowiedniej odległości od niego w czasie pracy. Rozdzielczość z kolei odpowiada za szczegółowość obrazów, więc wysoka rozdzielczość ważna jest, gdy zajmujemy się na przykład obróbką zdjęć i oglądamy dużo filmów.

2. Matryca

Nazywana też „sercem monitora” odpowiada za jakość obrazu, dlatego jest parametrem nawet ważniejszym od przekątnej i rozdzielczości. Na rynku występują następujące typy matryc: TN, IPS, MVA i PVA. Każda z nich ma swoje wady i zalety, należy więc określić swoje potrzeby w stosunku do monitora i pójść na kompromis.

3. Czas reakcji

Wskazuje na to, jak szybko monitor reaguje na zmianę obrazu. To ważny parametr przede wszystkim dla graczy, dobry monitor w tym wypadku powinien reagować w czasie poniżej 4 milisekund.

4. Energooszczędność

Gdy oczekujemy od monitora energooszczędności, należy wybrać monitor LED. Generuje on dużo światła przy minimalnej ilości pobranej energii. Ponadto monitor LED gwarantuje uzyskanie szerokiej palety barw i wysokiego kontrastu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *