Pierwszy raz za granicę – o czym warto pamiętać?

Pierwszy raz za granicę – o czym warto pamiętać?

Wybierając się pierwszy raz za granicę, łatwo popaść w gorączkowy wir przygotowań. Tymczasem to nie takie trudne – ważny paszport lub dowód osobisty, wymiana waluty i dobry przewodnik to niemal wszystko, czego potrzebujesz!

Paszport do kontroli!

Ważny dokument tożsamości to podstawa – bez niego można narobić sobie problemów. Poruszając się w obrębie strefy Schengen wystarczy dowód osobisty, jednak wyjeżdżając dalej – potrzebny będzie paszport. Ważność dokumentów należy sprawdzić przynajmniej miesiąc przed wyjazdem, gdyż tyle może trwać wyrobienie nowego dokumentu. Warto wspomnieć, że w niektórych krajach UE, poruszanie się bez dowodu tożsamości jest karane mandatami!

Nie licz na płatności kartą. Wymiana waluty to pewność

Choć coraz chętniej płacimy kartą także za granicą, trzeba mieć na uwadze, że w niektórych krajach trudniej o taką możliwość. Wypłacanie pieniędzy z bankomatów może być natomiast bardzo kosztowne. Wymiana waluty jest więc jednym z pierwszych kroków, jakie należy podjąć jeszcze przed wyjazdem.

Pamiętaj o najmłodszych

Jeśli wybierasz się z dziećmi, one także muszą posiadać uprawniające do podróży dokumenty. Niestety legitymacja szkolna to za mało. Maluchom można wyrobić zarówno paszport, jak i dowód osobisty – druga opcja tylko w obrębie UE.

Poznaj obyczaje

Co kraj, to obyczaj – jak mawiają i jest to święta prawda. Dokumenty i wymiana waluty to nie wszystko, trzeba jeszcze umieć się zachować. Warto zabrać ze sobą przewodnik, dzięki któremu nie tylko lepiej poznasz daną kulturę, ale także pozostawisz po sobie dobre wrażenie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *