Jakie stopy podatkowe są w Polsce?

Jakie stopy podatkowe są w Polsce?

System podatkowy w Polsce wydaje się być dość skomplikowany. Występuje tutaj szereg podatków, które najczęściej dzieli się na podatki bezpośrednie i pośrednie. Warto ponadto podkreślić, że są one głównym źródłem dochodów budżetu państwa, a co za tym idzie stanowią również znaczącą część środków przeznaczanych na budowę dróg, szkolnictwo, itp.

Podatki pośrednie, podatki bezpośrednie

Podatek to bezzwrotna, pieniężna danina na rzecz państwa lub innego podmiotu takiego jak np. samorząd gminny. Najczęściej występująca klasyfikacja dzieli podatki na bezpośrednie – przedmiotem opodatkowania jest tutaj dochód albo majątek – i pośrednie – zapłata podatku następuje w momencie nabycia towaru, który podatkiem tym jest objęty.

Zdecydowaną większość polskich podatków stanowią podatki bezpośrednie – wśród nich znajdziemy m.in. podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), czy też podatek rolny i podatek od nieruchomości. Jednakże mimo tego, że większość podatków ma charakter bezpośredni, to znacząco większe wpływy generują podatki pośrednie. Do tych ostatnich zalicza się np. podatek akcyzowy oraz podatek VAT.

Ile wynosi podatek VAT, czyli stopy podatkowe w Polsce

Stawki podatków są dość zróżnicowane. Wystarczy wspomnieć tylko o tym, że sam podatek dochodowy może być rozliczany na kilka sposobów w zależności od tego, czy jesteśmy przedsiębiorcą, czy też nie. Największe zainteresowanie budzi jednak z reguły podatek PIT, a więc podatek naliczany od dochodów osób fizycznych, czyli właściwie każdego z nas. Mamy tutaj dwa progi: 18% dla dochodów poniżej 85 528 zł i 32%, gdy osiągamy wyższe dochody.

Podatek ten budzi zwykle najwięcej negatywnych emocji, gdyż musimy tutaj oddać część naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Mniej odczuwalne są natomiast podatki pośrednie jak np. VAT. Podatek ten, czyli podatek od towarów i usług jest niejako doliczany do ceny kupowanych produktów, a zatem w pierwszej chwili nie jest on postrzegany jako podatek, ale po prostu jako stała część ceny towaru. Podstawowa stawka tego podatku wynosi 23%, zaś stawki obniżone to odpowiednio: 8%, 5% i 0%.

Duża ilość podatków sprawia, że łatwo pogubić się w poszczególnych przepisach. Oprócz wyżej wymienionych są bowiem jeszcze takie stopy podatkowe jak np. 19% dla podatku liniowego, 20%, 17%, 8,5%, 3% oraz 2% dla tzw. ryczałtu. Inne podatki natomiast mają podaną stawkę wyznaczoną kwotowo. Jednakże wiele z tych podatków jest naliczana niejako automatycznie, więc nie musimy się tym martwić – skomplikowane przepisy podatkowe są zdecydowanie bardziej problematyczne dla przedsiębiorców, którzy dodatkowo muszą jeszcze rozliczać podatek od towarów i usług.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *