Laptop czy komputer stacjonarny? Co lepiej wybrać?

Laptop czy komputer stacjonarny? Co lepiej wybrać?

Przed takim wyborem stoją wszyscy, którzy zastanawiają się nad kupnem nowego komputera. A więc co wybrać? Wszystko zależy od tego jak wydajnej maszyny potrzebujesz i do czego będziesz jej używał.

Czym charakteryzuje się dobry laptop?

Ludzie częściej kupują laptopy od stacjonarnych pecetów, gdyż komputer ten jest kompletny – nie trzeba kupować dodatkowych części lub wyposażenia np. monitora lub różnych adapterów i kart rozszerzeń. Ponadto dobry laptop jest lekki i przez to przenośny – ludzie w korporacjach używają go jak podręczny notatnik. Pod względem wydajności laptopy nie ustępują stacjonarnym pecetom – mają procesory najnowszej generacji (np. AMD Ryzen, Intel i5), najnowsze pamięci ram oraz karty graficzne z serii GTX. Jednakże producenci muszą postarać się, aby w tak niewielkiej obudowie zmieścić te szybkie podzespoły i przede wszystkim chłodzenie. I to jest pewnym minusem laptopów, ponieważ nie miejsca w środku do tego, aby zainstalować przede wszystkim wydajniejsze chłodzenie. Ponadto nie ma możliwości wymiany podzespołów lub kart rozszerzeń, gdyż są one zintegrowane lub przylutowane do płyty głównej (np. procesor w obudowie BGA). Częstą praktyką jest natomiast wymiana pamięci ram przez użytkowników, na taką o większej pojemności.

Komputer stacjonarny jako centrum rozrywki

Do tych pecetów można dokupić karty rozszerzeń lub je wymienić na wydajniejsze – to jest duży plus jakim charakteryzuje się komputer stacjonarny. Jeśli masz zbyt wolnego peceta możesz jego podzespoły wymienić. Nie tylko procesor czy kartę graficzną ale także zasilacz, obudowę, nagrywarkę DVD, dysk HDD i inne. W obudowie tego komputera zmieści się wydajne chłodzenie, dzięki czemu twój komputer będzie działał stabilnie nawet w najnowszych grach AAA i w filmach w wysokiej rozdzielczości.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *