Jak powstał internet?

Jak powstał internet?

Na początku internet nie był taki jakim znamy go teraz. Nie powstał on z dnia na dzień na skutek wymyślenia jakiejś technologii. Na początku służył on jedynie do wymiany informacji między placówkami badawczymi w Stanach Zjednoczonych.

Krótka historia internetu

Mówi się, iż potrzeba jest matką wynalazku i tak też było z powstaniem tej światowej sieci komputerowej. W środku Zimnej Wojny amerykańscy naukowcy zaczęli prowadzić badania nad opracowaniem technologii, która zapewniałaby komunikację i dowodzenie przy częściowym zniszczeniu sieci komputerowej. Ponadto istotna również była wymiana informacji pomiędzy naukowcami w różnych częściach w USA. Po zakończeniu Zimnej Wojny coraz więcej krajów zaczęło uzyskiwać dostęp do tego światowego medium i tak w Polsce historia internetu zaczęła się gdy, pierwsze łącze zostało uruchomione 26.09.1990 r. i miało szybkość 9600 bitów na sekundę. Aktualnie Internet to maszynka do robienia pieniędzy: usługi bankowe, płatności elektroniczne, gry mmo i mobilne, filmy, muzyka, sklepy internetowe generują codziennie miliardy transakcji.

Trochę teorii – jak działa internet?

Internet to po prostu sieć komputerowa, która jest oparta na adresach IPv6 oraz IPv4 (choć ich pula została wytracona i operatorzy przydzielają je dynamicznie). Aby zrozumieć jak działa internet trzeba mieć choć podstawową wiedzę z zakresu sieci komputerowych. Internet jest nazywany miedzy-siecią, gdyż łączy on ze sobą wszystkie poszczególne sieci w naszych domach, korporacjach, galeriach handlowych, dworcach i innych miejscach. W tej sieci komputerowej działają usługi (korzystające z tzw. protokołów komunikacyjnych, znajdujących się w warstwach modelu TCP/IP) takie jak: www, poczta elektroniczna, FTP, SSH, telnet, VoIP, P2P i inne. Dzięki tym i innym usługom możemy komunikować się, wysyłać pliki na serwer, otwierać witrynę internetową w ulubionej przeglądarce, rozmawiać przez Skype’a, płacić bezgotówkowo itp.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *