Kryminologia i kryminalistyka

Kryminologia i kryminalistyka w teorii oraz w praktyce

Oglądana na ekranach kin i telewizorów praca kryminologów i kryminalistyków wydaje się być pełna niezwykłych przeżyć, przygód, tajemnic i zagadek. Wykonujący ją ludzie zdają się być niezmordowani i nieustępliwi bez względu na okoliczności. W rzeczywistości, jak opisują to sami zainteresowani, kryminologia i kryminalistyka to najtrudniejsze działy w całej Policji. A wykonywanie tych zawodów wymaga niezwykłej wiedzy i ogromnego poświęcenia.

Siła intelektu

Kryminologia i kryminalistyka do niedawna były dziedzinami niemal zupełnie obcymi szerokiej opinii publicznej. Choć policja na całym świecie od wielu lat korzysta z pomocy specjalistów obu dziedzin, to w świadomości społecznej na dobre zadomowiły się dopiero w ciągu ostatniego dwudziestolecia. Co ciekawe, za tą nagłą popularnością nie stoją spektakularne sukcesy śledczych czy słynne, choć niewyjaśnione dochodzenia, lecz kino i telewizja. Twórcy filmów i seriali dostrzegli w kryminalistach i kryminologach niezwykłych bohaterów naszych czasów, walczących ze zbrodnią i zbrodniarzami nie przy pomocy siły, ale intelektu.

Ciemne strony kryminologii

Dla każdego kryminologa to właśnie jego intelekt, wsparty przez wiedzę i doświadczenie, jest jego największą i najskuteczniejszą bronią. Ponieważ kryminologia jest nauką z pogranicza psychologii, socjologii, pedagogiki i medycyny, w pracy wymaga od zajmujących się nią specjalistów niezwykle szerokiej wiedzy z każdej z tych dziedzin. Co więcej, kryminologia jest próbą zrozumienia zjawisk patologicznych, poznania ich i powodujących je mechanizmów, a czasem wręcz przewidzenia, kiedy może dojść do ich zaistnienia. W praktyce oznacza to, że kryminologowie niemal na co dzień stykają się z najmroczniejszymi stronami ludzkich charakterów, ze skłonnościami, które u przeciętnych ludzi budzą wstręt i strach. Wykonywanie tego zawodu jest więc obarczone niemałym ryzykiem, a pracujący w charakterze kryminologów ludzie muszą wykazywać się nie lada siłą psychiczną, by móc odseparować się od wykonywanego zawodu na tyle, aby nie stał się dla nich nadmiernym obciążeniem.

Kryminalistyka w obronie niewinnie oskarżonych

Kryminologia i kryminalistyka to dziedziny pokrewne, co widać chociażby po programie studiów na wielu uczelniach łączących je w formie jednej specjalności. Jednak praca specjalistów od kryminalistyki (techników kryminalistyki) zatrudnionych w strukturach policji różni się znacząco od tego, czym zajmują się omawiani wyżej kryminologowie. To, co od razu rzuca się w oczy, to fakt, że technicy kryminalistyki nie pracują w zaciszu swoich gabinetów lub wśród stosów akt dochodzeń, lecz najpierw na miejscu zbrodni, a następnie w laboratoriach.

Kryminologia i kryminalistyka

Kryminologia i kryminalistyka

 

Zadaniem technika kryminalistyki będącego już na miejscu przestępstwa (może to być równie dobrze włamanie, wypadek z ofiarami śmiertelnymi, samobójstwo, jak i zabójstwo) jest przede wszystkim ujawnienie, a następnie zabezpieczenie wszelkich śladów mogących pomóc w ustaleniu kolejności zdarzeń oraz ewentualnego sprawstwa. Jak sami jednak podkreślają, ich praca równie często ma za zadanie wykluczyć podejrzenia wobec wskazanych osób. Nie można ich więc traktować wyłącznie jako „karzące ramię sprawiedliwości” – w równej mierze są bowiem „tarczą chroniącą niesłusznie oskarżonych”.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *