Rodzaje alkomatów – czy warto kupić i jak wybrać najlepszy alkomat do użytku prywatnego?

Rodzaje alkomatów – czy warto kupić i jak wybrać najlepszy alkomat do użytku prywatnego?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających jest przestępstwem, za które grozi nawet kara więzienia. Jednak nie jest to najważniejszy powód, dla którego powinniśmy rezygnować z takich eskapad. Nawet nieświadomy kierowca będący pod wpływem alkoholu stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Aby uniknąć takich sytuacji warto mieć pod ręką alkomat, dzięki któremu sprawdzimy, czy nasz stan pozwala nam wsiąść za kółko, czy nie.

Dlaczego dobry alkomat jest tak ważny w codziennym użytkowaniu?

Głównym celem posiadania alkomatu jest niedopuszczenie do tragedii, która może być wynikiem jazdy „na podwójnym gazie”. Niezależnie czy będzie to utrata uprawnień do kierowania samochodem, czy wypadek ze skutkiem śmiertelnym, jazda po alkoholu nie powinna być nawet dopuszczana do naszej myśli. Mnóstwo kierowców złapanych za takie przestępstwo nie ma świadomości, że jadą pod wpływem. Wynika to z metabolizmu naszego organizmu. U niektórych proces ten trwa na tyle długo, że alkohol jest obecny w wydychanym powietrzu nawet następnego dnia. Właśnie dlatego powinniśmy mieć pod ręką sprawny i sprawdzony alkomat, który rozwieje nasze wątpliwości na temat możliwości prowadzenia samochodu. W tym wypadku znacznie lepiej jest wydać pewną kwotę na najprostszy, ale możliwie dokładny alkomat niż ponieść przykre konsekwencje braku świadomości oraz wyczucia własnego organizmu.

sprzedaż alkomatów

Na co zwracać uwagę przy kupnie alkomatu?

Na rynku istnieją trzy podstawowe rodzaje alkomatów. Różnią się one metodami badania wydychanego przez nas powietrza. Zaliczamy do nich alkomaty:

z sensorem półprzewodnikowym – najtańszy ale najmniej dokładny i podatny na znaczne przekłamania typ urządzenia. Powietrze z określoną zawartością alkoholu utlenia elektrody znajdujące się we wnętrzu alkomatu co ogranicza przepływ prądu.

z sensorem elektrochemicznym – jest to obecnie najpopularniejszy typ alkomatów. To rozwiązanie wykorzystywane między innymi przez policję oraz inne służby. Koszt zakupu urządzenia wyposażonego w taki sensor jest nieco wyższy, ale dokładność pomiaru znacznie lepsza. Dodatkowo rozwiązanie to ogranicza wpływ warunków zewnętrznych na jakość pomiaru.

z sensorem spektrofotometrycznym – jest to najdroższy z wymienionych rozwiązanie, stosowane w alkomatach stacjonarnych. Badanie przeprowadzane jest za pomocą podczerwieni i charakteryzuje się ogromną dokładnością wykonywanego badania.

Wybór dobrego alkomatu uzależniony jest również od innych czynników, takich jak wielkość czujnika, trybów pracy, zakresu pomiarów, ilości pomiarów pomiędzy wymaganą kalibracją i wiele więcej. Każdy z tych elementów ma znaczny wpływ na jakość pomiarów oraz ergonomię użytkowania takiego urządzenia. Najlepszym wyjściem z tego problemu są alkomaty z atestem, w wypadku których możemy być spokojni o dokładność.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *