Ile kosztuje utrzymanie samochodu w Polsce

Ile kosztuje utrzymanie samochodu w Polsce?

Każdy z nas chce mieć własny samochód, lecz jego zakup to dopiero początek. Problemy mogą pojawić się później, gdyż utrzymanie auta może sporo kosztować.

Pierwszy samochód możemy kupić za niewielkie pieniądze, jednak może wymagać on sporego wkładu finansowego. Każdy chciałby mieć pojazd niezawodny, z niskimi kosztami utrzymania. Sprawdźmy, ile może kosztować roczne utrzymanie takiego samochodu.

Zakup to początek

Z opłatami trzeba liczyć się praktycznie od razu. Nowy nabytek 30 dni od daty zakupu musimy zarejestrować. Cena zależy od tego, skąd samochód jest sprowadzony. Jeżeli sprzedający i nabywca zameldowani są w tym samym powiecie, wówczas koszt rejestracji wynosi około 100 zł. Jeśli tablice będą nowe, przerejestrowanie samochodu będzie kosztować około 180 zł. W granicach 250 zł zapłacimy, kiedy samochód sprowadzimy zza granicy. W takim przypadku należy doliczyć także opłatę recyklingową 500 zł. Kupiony samochód potrzeba ubezpieczyć, co może być niemałym wydatkiem szczególnie dla osób, które nie posiadają zniżek. Takie osoby początkowo za ubezpieczenie mogą zapłacić nawet 1000 zł.

Po zakupie do mechanika

Niekiedy nasz samochód może wymagać niezbędnych napraw. Gdy nawet tak nie jest, warto po zakupie wybrać się do mechanika, aby zadbać o stan techniczny naszego auta. Na początku powinniśmy wymienić olej silnikowy oraz filtry: oleju, powietrza paliwa oraz filtr kabinowy. Przydatne byłoby również sprawdzenie układu hamulcowego, stanu rozrządu oraz zawieszenia. Za wymianę filtrów i oleju w zapłacimy w granicach 600 zł. Ponadto samochód podlega corocznemu badaniu technicznemu, to kosztuje około 100 zł.

utrzymanie samochodu

Koszty paliwa

Wydaliśmy już kilka tysięcy złotych na konieczne wydatki, a samochodem jeszcze nie zaczęliśmy jeździć. Tu trzeba liczyć się z kosztami paliwa oraz spalaniem naszego samochodu. Przypuśćmy, że rocznie przemierzamy dystans około 15 tys. km, a nasz samochód spala średnio 8l/100km. Tankujemy benzynę Pb 98, która obecnie kosztuje ok. 5 zł. Jeśli w ciągu roku naszym samochodem przejedziemy 15 tys. km, to przez ten czas wydamy na paliwo około 6000 zł, co daje miesięcznie 500 zł.

Nieplanowane wydatki

Użytkując samochód, należy liczyć się z nieprzewidzianymi kosztami związanymi z awariami auta. Częstotliwość dokonywanych napraw zależała będzie od stylu jazdy, czy ilości przejechanych kilometrów. W ciągu roku musimy liczyć się z tym, że z powodu nieprzewidzianych napraw musimy mieć w kieszeni dodatkowe ok. 500-1000 zł. Do tego typu kosztów należy wliczyć mycie samochodu, dwukrotną wymianę opon, wymianę żarówek, płynów itd. Przyjmijmy, że w ciągu roku wydamy na to łącznie około 500 zł.

Roczne utrzymanie auta (bez ceny zakupu)

Rejestracja 250 zł

Ubezpieczenie 1 000 zł

Wymiana filtrów, oleju 600 zł

Roczne wydatki na paliwo 6 000 zł

Nieprzewidziane naprawy 1 000 zł

Badanie techniczne 100 zł

Drobne wydatki (mycie, żarówki, itp.) 500 zł

Suma: 9 450 zł

Zakup samochodu oraz jego utrzymanie w pierwszym roku może wynieść nas nawet do 10 000 zł. Przed nabyciem auta warto zapoznać się z kosztami jego eksploatacji, których jest sporo. Te mogą być bardzo różne. Na utrzymaniu auta nie warto oszczędzać, gdyż odwlekanie napraw może przysporzyć nam dodatkowych problemów, a bieżące jego serwisowanie wiązać się z jego długoterminowym użytkowaniem.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *