Sklep ze akumulatorami

Działanie akumulatora samochodowego

Obok alternatora, akumulator jest jednym z dwóch źródeł energii elektrycznej w samochodzie z silnikiem spalinowym. Akumulator oraz alternator pracują naprzemiennie, wzajemnie uzupełniając swoje działania.

Najpopularniejszym rodzajem akumulatora stosowanym we współczesnych samochodach jest akumulator kwasowo-ołowiowy, składający się z: elektrolitu, elektrody ołowiowej oraz elektrody z tlenku ołowiu. Najczęściej akumulatory do samochodów osobowych posiadają sześć ogniw ołowiowo-kwasowych połączonych szeregowo, z których każde posiada siłę elektromotoryczną 2,1V. Jak zatem łatwo obliczyć, akumulator taki generuje napięcie 12,6V.

Kiedy samochód pobiera energię z akumulatora?

Akumulator działa wyłącznie w określonych momentach, np. podczas postoju samochodu, gdy silnik nie pracuje lub gdy prędkość obrotowa wału korbowego jest zbyt niska, aby układ włączył alternator lub prądnicę. W momencie uruchamiania samochodu układ zapłonowy oraz rozrusznik pobierają prąd właśnie z akumulatora. Ponadto, dzięki akumulatorowi możliwe jest m.in. słuchanie radia podczas postoju. Natomiast w trakcie jazdy samochód pobiera prąd z alternatora lub prądnicy.

AkumulatorSklep.pl

Praktycznie wszystkie obecne dzisiaj na rynku akumulatory są bezobsługowe, co oznacza iż, charakteryzują je mniejsze ubytki elektrolitu w porównaniu z tradycyjnymi akumulatorami kwasowymi. Co więcej, nie trzeba ich co miesiąc poddawać kontroli. Brak konieczności obsługi współczesnego akumulatora nie zwalnia jednak użytkownika z obowiązku przestrzegania podstawowych zasad eksploatacji. Nie należy zostawiać akumulatora na mrozie, warto również unikać częstych, a krótkich wyjazdów, gdyż akumulator potrzebuje co najmniej godziny, aby się naładować.

Wymiana akumulatora – jak wybrać baterię?

Kiedy akumulator ulegnie zużyciu lub uszkodzeniu, konieczne jest przeprowadzenie wymiany tego elementu. Sklep AkumulatorSklep.pl posiada szeroki wybór tych urządzeń, przez co każdy powinien w nim znaleźć to, czego aktualnie potrzebuje. Jednak jaki akumulator należy wybrać? Najlepiej kierować się zaleceniami producenta, który dokładnie wskazuje, jaka bateria jest najbardziej wskazana w przypadku danego pojazdu. Wielu kierowców błędnie myśli, iż zamontowanie w samochodzie baterii o większej niż zalecana pojemności przyniesie korzyści, choćby podczas mrozów. Tak naprawdę należy jednak zastosować się do zaleceń producenta – wg. ekspertów zbyt duża bateria samochodowa będzie cały czas niewystarczająco naładowana i zużyje się szybciej, niż ta dobrana odpowiednio do wielkości silnika.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *