bank komórek macierzystych

Krew pępowinowa – polisa na zdrowie dziecka

Narodziny dziecka wiążą się nie tylko z ogromnymi emocjami, ale również z wieloma (często niełatwymi) decyzjami, które należy podjąć. Jedną z nich jest ewentualne pobranie krwi pępowinowej. Niestety, jest to wybór nieodwracalny, ponieważ da się to zrobić wyłącznie podczas porodu – jeśli się na to nie zdecydujemy, nie będziemy mogli pobrać jej po czasie. Jakie argumenty przemawiają za skorzystają z tego typu programu?

Pobieranie krwi pępowinowej – po co?

Krew pępowinowa zawiera komórki macierzyste o właściwościach zbliżonych do krwi obwodowej oraz szpiku kostnego dorosłej osoby. Ich główną zaletą jest fakt, iż są one zdolne do ciągłego odnawiania się, a więc swoistego odtwarzania układu krwiotwórczego. Niestety, wciąż mamy zbyt mało zarejestrowanych dawców szpiku – obecnie jest to 27 milionów na świecie, w tym milion w Polsce. Krew pępowinowa może przydać się więc m.in. do przeszczepów, w których chory jest dawcą sam dla siebie. Oprócz tego taka krew może posłużyć do ratowania zdrowia i życia rodzeństwa dziecka oraz jego rodziców. Dodatkowo wciąż trwają intensywne prace nad zwiększeniem zakresu zastosowania uzyskanych w ten sposób komórek macierzystych. W przyszłości z pewnością będą one mogły służyć do leczenia różnego rodzaju schorzeń hematoonkologicznych, neurologicznych, a być może również innych.

bank komórek macierzystych

Komórki macierzyste – bank

Jeśli rodzicom zależy na zainwestowanie w taką „polisę” na zdrowie i życie swojego nienarodzonego jeszcze dziecka, powinni zgłosić się do tzw. banku komórek macierzystych. Warto zaznaczyć, że pobranie krwi pępowinowej w żaden sposób nie zakłóca porodu. procedura trwa wyłącznie kilka minut, jest całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna. Aby skorzystać z tej możliwości, należy skontaktować się z bankiem krwi pępowinowej, wypełnić ankietę i podpisać umowę n przechowywanie komórek macierzystych. Bank przekazuje wówczas zestaw pobraniowy, który należy wręczyć położnej w dniu porodu. Resztą zajmą się profesjonaliści – to oni pobiorą materiał, zabezpieczą go i przechowają do czasu, kiedy będzie potrzebny.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *