Jak system rozpoznawania tablic rejestracyjnych wpływa na bezpieczeństwo i wygodę każdego z nas?

Jak system rozpoznawania tablic rejestracyjnych wpływa na bezpieczeństwo i wygodę każdego z nas?

Kamery monitorujące miasto i parkingi są stosowane od wielu lat i każdy zdążył się już oswoić z ich widokiem. By zapewnić pełną funkcjonalność działania do tej pory konieczny był jednak ciągły nadzór pracownika, który musiał reagować na każde zdarzenie. Zmienił to jednak system rozpoznawania tablic rejestracyjnych, który znalazł zastosowanie w wielu różnych miejscach. Sprawdź jak działa system i gdzie jest on wykorzystywany.

Jak działa automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych?

Powszechna obecnie automatyzacja wszystkich procesów jest widoczna w każdej dziedzinie życia. Dzięki nowoczesnej technologii jesteśmy także w stanie pozbyć się konieczności odczytywania i weryfikowania numerów tablic przez wyznaczonego pracownika. Niezastąpiony w tym przypadku okazuje się system rozpoznawania tablic rejestracyjnych, który daje ogromne możliwości i znajduje zastosowanie w wielu miejscach.

Do działania systemu konieczne jest rozmieszczenie kamer, które odczytują numery tablic, a następnie przesyłają je do zintegrowanego z nimi komputera. Tam dane są przetwarzane w stworzonej wcześniej bazie. System rozpoznawania tablic rejestracyjnych umożliwia stworzenie list numerów, których odnalezienie wywoła określone działanie. Pozwala to na przykład na stworzenie bazy pojazdów, które mogą parkować w danym miejscu, przez co system po ich rozpoznaniu może automatycznie podnieść szlaban, umożliwiając im wjazd na parking. Możliwe jest także stworzenie tak zwanych czarnych list. Kiedy system znajdzie obecne na niej pojazdy będzie mógł podjąć ustalone wcześniej działanie, takie jak na przykład zablokowanie wjazdu, czy wysłanie powiadomienia o pojawianiu się pojazdu.

System identyfikacji tablic rejestracyjnych nie musi pracować na zdefiniowanej przez użytkownika bazie, ale może także na bieżąco aktualizować i zapisywać swoje zasoby. W tak ustawionym systemie dane z tablicy pojazdu, który spełnia określone warunki mogą zostać automatycznie dodane do bazy. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia pracę wielu organizacji, a także skraca czas potrzebny na podjęcie określonych działań.

Gdzie stosuje się systemy rozpoznawania tablic?

Szeroki zakres możliwości systemu rozpoznawania tablic rejestracyjnych sprawia, że znajduje on zastosowanie w wielu branżach. Sięgają po nie zarówno firmy prywatne jak również służby mundurowe. System ten spotykany jest między innymi w następujących miejscach:

  • Parkingi biurowców i osiedli – zamykane szlabanem parkingi coraz częściej wyposażane są w system identyfikacji tablic rejestracyjnych. Jest on niezwykle pomocny, pozwala bowiem na niemal natychmiastowe umożliwienie wjazdu bez konieczności używania pilota czy też podnoszenia szlabanu przez pracownika ochrony. W tym przypadku system korzysta ze zdefiniowanej wcześniej bazy upoważnionych osób.
  • Parkingi galerii handlowych – dla obiektów handlowych system rozpoznawania tablic rejestracyjnych oferuje także dodatkowe rozwiązania. Może on posłużyć bowiem do liczenia wjeżdżających i wyjeżdżających pojazdów, a także kontrolowania czasu spędzonego w galerii. Możliwe jest również rozpoznanie regionu, z którego pochodzi wjeżdżający pojazd. Dzięki temu system pozyskuje dane, które następnie mogą zostać poddane odpowiedniej analizie i dostarczyć cennych informacji.
  • Dworce, lotniska – w przypadku dworców i lotnisk działanie systemu jest bardzo szerokie, używa się go bowiem zarówno do umożliwiania wjazdu i wyjazdu samochodów, kontrolowania opłacenia biletu parkingowego, ale również do zapewnienia bezpieczeństwa obiektu. Zastosowanie znajduje tu czarna lista, na której obecne są pojazdy poszukiwane i skradzione.
  • Monitoring miejski i autostrady – System przystosowany na potrzeby monitorowania miasta oraz autostrad również stosuje głównie czarne listy, które pozwalają na poinformowanie odpowiednich organów, jeśli uda się zlokalizować poszukiwane i skradzione pojazdy. System identyfikacji tablic rejestracyjnych ma tutaj jeszcze jedno zastosowanie: pomaga on przy rozpoznawaniu pojazdów popełniających wykroczenia, by ułatwić wystawienie mandatu.
  • Przejścia graniczne, tereny wojskowe i budynki administracji – Organy państwowe również korzystają z systemu rozpoznawania tablic rejestracyjnych w celu ułatwienia pracy. Kamery stanowią tutaj głównie pomoc w trakcie kontroli. Integracja z czarnymi listami ułatwia bowiem rozpoznanie zdefiniowanych wcześniej na czarnej liście pojazdów, co pozwoli zidentyfikować niepożądane osoby i uniemożliwić im wjazd.

Jakie kamery do systemu identyfikacji tablic rejestracyjnych wybrać?

Kluczowym elementem systemu identyfikacji tablic rejestracyjnych są kamery. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które różnią się właściwościami i ceną. Niektóre typy kamer będą sprawdzały się lepiej w różnych zastosowaniach, dlatego ważne jest poznanie ich charakterystyk.

Jedną z podstawowych właściwości odróżniająca kamery jest rozdzielczość nagrywania. Jest to również czynnik, który w dużej mierze wpływa na cenę urządzenia. Wysoka rozdzielczość nagrywania zapewni znacznie większą precyzję, co pozwoli uniknąć błędów w działaniu systemu. Kolejnym istotnym czynnikiem jest typ kamery. Do systemu rozpoznawania tablic rejestracyjnych stosuje się bowiem zarówno kamery tubowe jak i obrotowe. Kamery tubowe oferują znacznie większy kąt widzenia, co może pozwolić na zamontowanie mniejszej liczby urządzeń.

Ważnym parametrem jest także rodzaj matrycy. Niektórzy producenci oferują kamery z matrycami i systemami pozwalającymi na zwiększenie widoczności obrazu w nocy lub w pomieszczeniach o gorszym oświetleniu. Powinno to zainteresować szczególnie osoby, które chcą zamontować system identyfikacji, który będzie działał przez całą dobę w słabo oświetlonych miejscach. Jak więc widać rynek oferuje obecnie wiele różnych urządzeń. Wybór odpowiedniej kamery jest jednak uzależniony od tego, do czego będzie ona używana, a także oczywiście od budżetu jakim dysponujemy.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *