Eurowizja 2023 – dlaczego w tym roku konkurs będzie wyglądał inaczej niż wcześniej?

Eurowizja 2023 – dlaczego w tym roku konkurs będzie wyglądał inaczej niż wcześniej?

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji nie będzie taki sam jak wcześniejsze wydarzenia. Zaskakiwać może nie tylko miejsce organizacji, ale także zmiana zasad wyłaniania zwycięzców półfinałów. Gdzie i kiedy w takim razie odbędzie się Eurowizja 2023, jak będzie przebiegać i kto na niej wystąpi?

Gdzie odbędzie się Eurowizja 2023?

Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku będzie różnił się od tych, które odbywały się w ubiegłych latach. Główną zmianą będzie przede wszystkim oczywiście miejsce jego organizacji, tym razem bowiem, wbrew zasadom związanym z tym wydarzeniem, nie odbędzie się on w kraju zwycięzcy poprzedniego finału. W roku 2022 Eurowizję wygrała bowiem Ukraina. Gdy podjęta została decyzja o tym, że wydarzenia nie uda się zorganizować w kraju objętym wojną, o prawo do organizacji zaczęło ubiegać się kilka innych państw, między innymi Hiszpania, Szwajcaria i Włochy. Pojawiały się także informację, że konkurs może odbyć się w Brukseli. Ostatecznie jednak Europejska Unia Nadawców przekazała, że Eurowizja zostanie zorganizowana w Wielkiej Brytanii, a więc w kraju, który w ubiegłorocznym konkursie zajął drugie miejsce.

Jest już więc pewne, że konkurs odbędzie się w hali Liverpool Arena, w której wcześniej zorganizowana była między innymi gala MTV Europe Music Awards 2008. Półfinały zaplanowane są na 9 i 11 maja, natomiast finał odbędzie się 13 maja. W konkursie weźmie udział 37 krajów. Zmianie ulegnie także sposób wyłaniania reprezentacji, które uzyskają awans do finału. W tym roku wpływ na wyniki półfinału będzie miało jedynie głosowanie widzów. W poprzednich latach awans reprezentacji był uzależniony w połowie od głosów publiczności, a w drugiej połowie od opinii jury. Ta zasada zostanie jednak nadal zachowana w finale konkursu.

Eurowizja 2023 – dlaczego Ukraina nie będzie organizatorem?

Od razu po zwycięstwie Ukrainy w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji rozpoczęły się dyskusje o tym, czy wydarzenie to uda się zorganizować w następnym roku w kraju, na terenie którego prowadzone są działania wojenne. Początkowo zarówno prezydent jak i minister kultury Ukrainy zapewniali, że zrobią wszystko, by konkurs odbył się w Ukrainie. W czerwcu 2022 roku Europejska Unia Nadawców oficjalnie ogłosiła jednak, że nie będzie to możliwe.

Władze Ukrainy wydały poparte między innymi przez premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona oświadczenie, w którym domagały się dalszych rozmów w tej sprawie. Organizacja jednak ponownie zadeklarowała, że konkurs nie może odbyć się w Ukrainie, a jako uzasadnienie tej decyzji powołała się na względy bezpieczeństwa. Aby być na bieżąco z newsami ze świata, śledź portal z informacjami, na którym opisywane są najważniejsze wydarzenia.

Kto będzie reprezentował Polskę na Eurowizji?

Jak co roku, w Konkursie Piosenki Eurowizji wystąpi także reprezentant Polski. Preselekcje, które wyłoniły zwycięzcę, odbyły się w niedzielę 26 lutego 2023 roku. Wystąpiło w nich dziesięciu artystów, z których, z pomocą głosów jury oraz telewidzów, wybrany został reprezentant naszego kraju na tegorocznym konkursie. Preselekcje wygrała Blanka Stajkow, która wykonała utwór „Solo”. To właśnie tą piosenką artystka powalczy o awans w półfinale, który odbędzie się już 11 maja 2023 roku.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *