5 najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce.

5 najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce.

Matura to bardzo ważny etap w naszym życiu. Nazywana jest ona często egzaminem dojrzałości. Nic więc dziwnego, że taki egzamin każdy chce zdać. Dodatkowo, matura jest przecież furtką na studia.

Jakie więc decyzje należy podjąć po otrzymaniu pozytywnego wyniku z egzaminu dojrzałości?
Najczęściej przed nami wybór kierunku studiów oraz wybór uczelni. No właśnie jaką podjąć wtedy decyzję?

O wyborze kierunku studiów powinny decydować przed wszystkim nasze zainteresowania i predyspozycje. Kandydat na studia medyczne powinien przejawiać zainteresowania biologią, chemią oraz fizyką. Z tych też przedmiotów powinien zdawać maturę, gdyż postępowanie kwalifikacyjne uwzględnia wyniki uzyskane z wyżej wymienionych przedmiotów.
Maturzyści są najczęściej doskonale zorientowani, z których przedmiotów powinni zdawać egzamin, gdyż to właśnie te przedmioty warunkują wybór kierunku studiów i wybór uczelni.

Często wśród młodzieży pewne kierunki studiów czy uczelnie są bardziej popularne a inne mniej.
W roku 2017 najczęściej wybieranymi kierunkami studiów były: informatyka, ekonomia, zarządzanie, prawo i psychologia.

Decydując się na wybór kierunku studiów, należy jednak pamiętać, że rynek pracy ma ograniczoną liczbę miejsc i nie wszystkie osoby studiujące najpopularniejsze kierunki znajdą prace, Czasem warto jest rozważyć, jakiś inny pokrewny kierunek, który da nam większą pewność na znalezienie zatrudnienia.

Młody człowiek musi także zdecydować się na wybór uczelni. Tutaj górę zawsze będą miały uczelnie państwowe nad prywatnymi. Lepsze zaplecze naukowe, biblioteki, laboratoria, kadra dydaktyczna to zawsze przełoży się na poziom kształcenia.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *