zawory bezpieczeństwa

Do czego służą zawory redukcyjne upustowe?

Zawory redukcyjne upustowe służą do regulacji, a także stabilizacji poziomu gazów, cieczy, czy też pary. Najczęściej stosowane są one w urządzeniach działających na zasadzie pompy. Można wyróżnić zawory bezpieczeństwa bezpośredniego działania, a także pilotowe. Poniżej opisano wszystkie najważniejsze informacje na ich temat.

Po co stosuje się zawory bezpieczeństwa?

Zawory bezpieczeństwa są niezbędne do tego, aby zagwarantować bezpieczną, a przede wszystkim niezawodną pracę urządzeń. To one odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego układu. Chronią przed awarią, czy też poważnymi i kosztownymi usterkami. Zaworu upustowe działają w sposób samoczynny – otwierają się one w momencie, gdy ciśnienie w układzie wzrasta. Nie musimy więc kontrolować parametrów pracy, co daje nam poczucie swobody i bezpieczeństwa. Dzięki temu, że mediom jest automatycznie odprowadzane może dojść do spadku wartości ciśnienia, a tym samym wyregulowania parametrów układu. Nadmiar czynnika odprowadzany jest w wybrane miejsce.

zawory bezpieczeństwa

Odprowadzany czynnik może być kierowany w celu rekrystalizacji. Może być również odprowadzony poza układ. Dzięki temu kompleksowo chroni się pompę przed przeciążeniem. Systemy pracujące pod ciśnieniem mogą być dowolnie regulowane, a także utrzymane w stanie równowagi. Upustowe zawory bezpieczeństwa są nieodłącznym elementem pompy w zamkniętych obwodach.

Czy zawory bezpieczeństwa są skuteczne?

Upustowe zawory bezpieczeństwa doskonale sprawdzają się w m.in. przemyśle stoczniowym, biogazowniach, instalacjach chemicznych, przemyśle kosmetycznym, przemyśle spożywczym, a także wielu innych. Warto wiedzieć, że dzięki nim można uniknąć wielu niespodziewanych usterek. Zawory zabezpieczą układ przez nagłym brakiem zasilania czy też inną awarią. Umożliwiają bezproblemowy przepływ czynnika niezależnie od okoliczności.

Istotnym jest, aby zawór upustowy był dobrze dobrany do konstrukcji. Można wyróżnić m.in.:

  • zawory upustowe nadciśnieniowe proste,
  • zawory upustowe membranowe podtrzymujące ciśnienie,
  • zawory upustowe ze stopniowym otwieraniem,
  • zawory upustowe membranowe przewidujące uderzenie,
  • zawory upustowe mosiężne.

Wybór jest na tyle szeroki, że bez problemu można dobrać właściwy element. Należy podkreślić, że zawory bezpośredniego działania nie są tak precyzyjne, jak pilotowe (bardzo dokładnie regulują wartość ciśnienie na wylocie układu). To właśnie zawór pilotowy bezpośrednio oddziałuje na pracę zaworu głównego. Oczywiście wybór uzależniony jest od tego, do czego stosowany jest dany układ. Nie bez znaczenia jest także rodzaj czynnika.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *