Ergonomiczna mysz i klawiatura – po co?

Ergonomiczna mysz i klawiatura – po co?

Praca, która wymaga dużej ilości czasu przy komputerze, może mieć bardzo zgubne działanie nie tylko na nasz wzrok czy kręgosłup, ale też prowadzić do innych schorzeń takich jak zespół cieśni nadgarstka, czyli zawodowej choroby informatyków. Z pomocą przychodzą producenci sprzętu komputerowego, tworząc go z myślą o długoterminowych skutkach ich ciągłego używania. W ten sposób na rynku jest coraz więcej dostępnych produktów pod tajemniczymi nazwami: ergonomiczna klawiatura i ergonomiczna myszka. Czym różnią się od zwykłych i czemu mają służyć?

Ergonomiczna klawiatura

To taki model, który ma umożliwić wygodne korzystanie w pozycji zdrowej dla rąk. Z tego powodu ergonomiczne klawiatury nie mają prostej budowy jak standardowe modele. Zazwyczaj mają zakrzywiony kształt (najczęściej litery V lub L), przez co odciążają nadgarstki i dostosowują się do naturalnego układu rąk użytkownika. Nierzadko modele ergonomiczne posiadają w zestawie specjalną podpórkę, która zapobiega powstawaniu zbyt dużego kąta w stawie ręki. Taka klawiatura to konieczność nie tylko dla copywriterów, grafików, programistów i wszystkich, których praca opiera się na korzystaniu z komputera, ale również graczy.

Ergonomiczna myszka

Najpopularniejsze modele myszy ergonomicznych to te pionowe, czyli wertykalne. Podczas korzystania z nich ręka ułożona jest w pozycji bardziej naturalnej niż w wypadku tradycyjnych myszy. Ergonomiczne modele redukują skręt kości łokciowej, dzięki czemu mięśnie męczą się mniej. Choć przyzwyczajenie się do korzystania z niej może potrwać jakiś czas, uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości jest tego warte.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *