Czy szkoła zawodowa to dobry wybór?

Czy szkoła zawodowa to dobry wybór?

Niezależnie od wszelkich opinii o polskim systemie oświaty, stanowi też on życiowy etap, przez który tak czy inaczej „przewinąć się” musi każdy z nas. Wówczas zamiast typowej krytyki, przychodzi się nam znacznie poważniej zastanowić nad tym, jaką drogę obrać – szczególnie w momencie przejścia ze szkoły podstawowej do ponadpodstawowej (wedle starego systemu zaś gimnazjalnej do ponadgimnazjalnej).

Jedną z opcji jest wówczas popularna zawodówka, przez wielu niezasłużenie bagatelizowana. Jednak czy nauka zawodu jest czymś, nad czym można tak po prostu przejść do porządku dziennego?

Wymierny, papierowy plus, który daje zawodówka

Niewątpliwą korzyścią, wynikającą z korzystania z oferty szkoły zawodowej, jest bowiem nie tyle sama wspomniana nauka zawodu jako taka – ale przede wszystkim potwierdzenie jej zaświadczeniem, który zawodówka zapewnia po zdaniu egzaminu. W czasach, kiedy wiele młodych osób cierpi na chorobę powszechnego niezdecydowania, takie konkretne poświadczenie w razie zdecydowania się na daną drogę życiową i odkrycie pasji do jakiegokolwiek pewnego zawodu staje się z pewnością niebagatelną możliwością, z której warto skorzystać.

Co nie możesz zrobić dziś, zrób później

Warto także pamiętać o tym, że decyzja wybrania szkoły zawodowej nie oznacza zamknięcia dróg edukacji ogólnej. Po ukończeniu zawodówki można wszak od drugiej klasy rozpocząć edukację w liceum, nadrabiając wszelkie braki – a tym samym pieczętując swoją decyzję o wyborze szkoły zawodowej jako dobrym ruchu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *