Świat bez internetu – czym to grozi?

Świat bez internetu – czym to grozi?

Pod koniec XX wieku rozwinęła się, a w XXI wieku trwa na dobre rewolucja cyfrowa związana z technologiami informacyjnymi. Codziennie portale społecznościowe, jakaś internetowa giełda, systemy płatności elektronicznych, banki, sklepy internetowe obsługują miliardy transakcji. Internet stacjonarny i mobilny 3G/4G obejmuje swoim zasięgiem całą naszą planetę. A co jeśli ów Internet nigdy nie zostałby wymyślony?

Na początku była komunikacja, a banki, portale, sklepy internetowe powstały później

Jednakże na samym początku Internet nie był instrumentem, służącym do handlu – miał służyć w komunikacji oddalonych od siebie placówek badawczych wyposażonych w komputery. Ponadto istotne było, aby tak działająca sieć komputerowa działała pomimo jej częściowego zniszczenia przez np. atak nuklearny – było to ważne ze względu na trwającą Zimną Wojnę. Dopiero później ludzie zauważyli potencjał, który można wykorzystać w wymianie dóbr i usług. Internet stał się tak popularny, ponieważ my ludzie lubimy wygodę. Na tym najwięcej zyskały sklepy internetowe, gdyż potencjalny klient może usiąść wygodnie w domowym zaciszu, wyszukać ofertę, potem wybrać produkt i sfinalizować zamówienie. Ponadto bardzo wygodne są transakcje bezgotówkowe. Rynki te są obecnie warte miliardy dolarów.

A więc co by było, gdyby nie powstanie Internetu? – rolnictwo, przemysł, giełda i inne usługi nie wykorzystałyby w pełni swojego potencjału

Na pewno wielu ludzi nie miałoby zatrudnienia – nie chodzi tu tylko o firmy z branży internetowej, gdyż z dóbr tej między-sieci korzysta każda gałąź gospodarki – różne działy rolnictwa, motoryzacja, sport, giełda, komunikacja, finanse, rozrywka (gry lub filmy), różne działy przemysłu i oczywiście szeroko rozumiane usługi. Internet ma ogromny potencjał w kapitalistycznym świecie i na szczęście my ludzie dość szybko zauważyliśmy w nim możliwość zarabiania pieniędzy – każda firma, nawet mała, powinna posiadać stronę www, a jeśli coś sprzedaje, powinna mieć sklep online i sprzedawać tam swoje produkty.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *