Co to jest łożysko koła?

Co to jest łożysko koła?

Gdy w trakcie rozmów między znajomymi, ktoś uskarża się na problemy z kołem, z jego luzem, bądź też dziwnym dźwiękiem, który wydobywa się podczas jazdy z jego okolic, bez wahania wszyscy domorośli fachowcy stawiają diagnozę – łożysko.

Czym jest tak właściwie łożysko koła i jakie jest jego zadanie w samochodzie?

Samochód jest, aby jeździć

Aby samochód mógł się przemieszczać, a jego koła swobodnie się kręcić, konieczne jest zastosowanie elementu, który będzie taki ruch umożliwiał. Tym elementem jest łożysko, które dzięki swojej konstrukcji opartej na kulkach łożyskowych lub wałkach, zamkniętych w szczelnej i nasmarowanej wewnętrznie obudowie, umożliwia gładkie i bezproblemowe obracanie się łożyska oraz zamontowanego na piaście koła.

Kiedy łożysko koła jest uszkodzone?

Jak każdy element mechaniczny, łożysko ma swój punt graniczny pracy i po jego przekroczeniu zwyczajnie zaczynają następować w nim uszkodzenia prowadzące do całkowitego zniszczenia elementu. Bez niego dalsza jazda samochodem stanie się po prostu niemożliwa, więc dla własnego bezpieczeństwa warto jest znać podstawowe sygnały jakie wysyła kończące się łożysko.
Samochód o uszkodzonym łożysku będzie przede wszystkim dość niestabilny. Na kole powstaną luzy, które przekładać się będą na drgania i gorszą pracę układy kierowniczego oraz zawieszenia. Dodatkowo możliwe jest wystąpienie charakterystycznego szumu podczas obrotu koła, jednoznacznie świadczącego o konieczności wymiany tego elementu samochodu. Jest to wymiana konieczna, ponieważ jazda z niesprawnym łożyskiem skutkować może wypadkiem.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *