Pod koniec 2017 r. Business Center Club opracował listę, na której figurują najbardziej poszukiwani przez pracodawców specjaliści. Oprócz pielęgniarek, spawaczy, kierowców czy magazynierów znalazł się tam elektryk i inżynier elektryk.
Lista została opracowana na zlecenie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Powstała w oparciu o rzetelną analizę sytuacji na rynku pracy. Brano pod uwagę potrzeby i dane pochodzące od przedsiębiorców, z ogłoszeń i informacji udostępnionych przez urzędy pracy oraz agencje pośrednictwa pracy. Popyt na wykwalifikowanych pracowników (również z branży elektrycznej) i braki kadrowe rosną, a rynek pracy tego deficytu nie zaspakaja.
Spis treści
Jak zdobyć uprawnienia elektryczne?
Zdobycie uprawnień elektrycznych do 1 kV nie tylko podnosi konkurencyjność na rynku pracy, ale realnie zwiększa szanse na zatrudnienie w wielu sektorach. Co ważne, by je otrzymać, nie ma potrzeby podejmowania kształcenia w sprofilowanych szkołach zawodowych czy technikach. To ścieżka zawodowa, którą można rozwijać dzięki profesjonalnym kursom. Programy szkoleń mają na celu rzetelne przygotowanie do egzaminów i zdobycie stosownych uprawnień zawodowych.

Uprawnienia elektryczne g1
Wiarygodny partner w zdobywaniu kwalifikacji zawodowych
W Alercie od 2009 r. wspieramy w podnoszeniu i doskonaleniu kwalifikacji zawodowych. Jesteśmy wiarygodnym partnerem dla osób prywatnych, firm i instytucji. Nasze usługi dostosowane są do zmieniających się warunków rynkowych i prawnych. Nasi doświadczeni instruktorzy kompleksowo przygotują Cię do zdobycia uprawnień elektrycznych i podjęcia pracy w zawodzie elektryka.
Uprawnienia elektryczne g1
Jakie uprawnienia zdobędziesz? Uprawnienia elektryczne g1 dotyczą urządzeń, sieci i instalacji elektroenergetycznych, które przetwarzają, zużywają, przesyłają i wytwarzają energię elektryczną. Ich zakres to:
- montaż,
- obsługa,
- remont,
- konserwacja,
- przeprowadzanie działań kontrolno-pomiarowych.
Są to tzw. uprawnienia elektryczne e czyli związane z eksploatacją:
- urządzeń prądotwórczych przyłączonych do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego,
- urządzeń, instalacji i sieci o napięciu nie wyższym niż 1 kV,
- urządzeń, instalacji i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV,
- zespołów prądotwórczych o mocy powyżej 50 kW,
- urządzeń elektrotermicznych,
- urządzeń do elektrolizy,
- sieci elektrycznego oświetlenia ulicznego,
- elektrycznej sieć trakcyjnej,
- elektrycznych urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym,
- aparatury kontrolno-pomiarowej oraz urządzeń i instalacji automatycznej regulacji, sterowania,
- zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w punktach powyżej.
Ponadto trzeba pamiętać, że dodatkowe uprawnienia elektryczne budowlane podnoszą konkurencyjność na rynku pracy, jeśli już działamy w branży budowlanej.
Pracuj również za granicą
Jednostką wydającą Świadectwo Kwalifikacyjne, na podstawie wyników egzaminu, jest SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich). Świadectwo jest ważne jest nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju na podstawie regulacji dotyczących wzajemnego uznawania uprawnień zawodowych (obszar UE, państwa członkowskie EFTA, Konfederacja Szwajcarska).
Dodaj komentarz