Czy wytłumienie wentylacji to konieczność w firmie?

Czy wytłumienie wentylacji to konieczność w firmie?

Sprawna wentylacja ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Bez zapewnionego stałego dopływu świeżego powietrza nie możemy sprawnie funkcjonować. Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom sprawną wentylację pomieszczeń, w których pracują. Niestety, bardzo często systemy wentylacyjne, które wyróżniają się dużą skutecznością jednocześnie pracują dosyć głośno. W takim przypadku powinniśmy rozważyć ich wytłumienie.

Dlaczego pracodawca powinien zadbać o wytłumienie wentylacji w firmie?

O ile przebywając krótko w pomieszczeniu z głośną klimatyzacją najczęściej lekceważymy ten problem, to codzienna, wielogodzinna praca w takich warunkach może być bardzo trudna. Pracownik może mieć problemy, że skupieniem się na powierzonych mu zadaniach, być rozdrażniony, cierpieć na bóle głowy. Taki pracownik będzie
Normy hałasu określone są również przepisami polskiego prawa, a niestosowanie się do nich może narażać nas na wysokie kary. Z tego powodu warto stosować skrzynki rozprężne w wentylacji i tłumiki akustyczne w wentylacji.

tłumiki akustyczne w wentylacji

Dlaczego system wentylacyjny generuje hałas?

Hałas może być generowany zarówno w przypadku wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej. Najczęściej w przypadku systemów wentylacji grawitacyjnej nie jest on jednak uciążliwy, po prostu w czasie silnego wiatru możemy słyszeć, że ruch powietrza roznosi różne dźwięki. Sytuacja może wyglądać niestety o wiele gorzej w przypadku systemów wentylacji mechanicznej, które generują ciągły szum. Może to wynikać z różnych przyczyn, na przykład takich jak brak wyważenia wirnika, niepoprawna praca łożysk, głośna praca silnika czy drgania mechaniczne. W niektórych przypadkach hałas wynika z usterki systemu, często jednak jest spowodowany jego konstrukcją. Uciążliwy może być również szum, który, co prawda, nie jest głośny, ale może być bardzo drażniący.

Tłumiki akustyczne w wentylacji

Tłumiki akustyczne, czerpnie i wyrzutnie tłumiące są dobrym sposobem na obniżenie poziomu hałasu wydobywającego się z wentylacji. Najpopularniejszą metodą wyciszenia wentylacji jest stosowanie tłumików kanałowych. Mogą być one okrągłe lub prostokątne. Wykonuje się je zwykle z blachy aluminiowej, która jest ocynkowana i kwasoodporna.

Skrzynki rozprężne w wentylacji

Gdy chcemy wytłumić wentylację, bardzo przydatne mogą być również skrzynki rozprężne. Jak sama nazwa mówi, powodują one rozprężenie powietrza, czyli zmniejszenie jego prędkości. To może sprawić, że poziom generowanego hałasu znacznie się obniży.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *