elektrozawory

Pneumatyczne elementy realizujące funkcje sterowania logicznego

Choć dla laika może to brzmieć nieprawdopodobnie, dzięki sprężonemu powietrzu możliwe jest stosowanie skomplikowanego sterowania bramkami logicznymi alternatywy i koniunkcji, a tym samym programowanie pracy skomplikowanych aparatów. W układach tego typu elektrozawór pełni niejako funkcję chipu logicznego.

Elektrozawory w strukturach logicznych

W strukturach logicznych wprowadzane sygnały przetwarzane są na wartości ciśnienia, które spełniają wyznaczone wymagania względem parametrów i realizują wymagane zależności powodujące powstanie sygnału wyjściowego. Sygnał wyjściowy, jak nietrudno się domyślić, steruje podległym układem pneumatycznym i realizuje w ten sposób funkcje logiczne.

elektrozawory

Wymierne korzyści z zastosowania elektrozaworów dają się w prosty sposób porównać z elektryczną alternatywą. Wynika to z faktu, że w tym przypadku to powietrze realizuje funkcję nośnika energii oraz samej informacji. Tak więc koszt jest niższy, a dodatkowo układ nie jest wrażliwy nawet dużą amplitudę temperatur, czynniki zaburzające odczyt zmiany pola magnetycznego, niewrażliwość na parę wodną, olej i większość chemikaliów. Odmiany pneumatycznych elementów logicznych:

  1. tłoczkowe
  2. membranowe
  3. membranowo-gniazdowe
  4. kulkowe
  5. z folią
  6. turbulentne
  7. z przylegającym strumieniem.

Elementy można podzielić na dwie zasadnicze grupy:

  1. układ z częściami ruchomymi napędzanymi np. elektrozaworem – zmianę wartości sygnału wymusza się poprzez zmianę położenia ruchomej części tłoka-suwaka.
  2. układ strumieniowy – wartość sygnału zależy od oddziaływania czynnika na opływane nieruchome elementy.

Jak wygląda realizacja funkcji logicznych za pomocą sterowania elektrozaworami?

Z technologicznego punktu widzenia najszersze zastosowanie mają rozdzielacze suwakowe. Moc ich sygnałów jest duża, a trwałość pozwala na wydłużenie okresu czynnej eksploatacji, przy bezawaryjnym przebiegu. W zależności od konstrukcji stosuje się aparaty dwu-, trzy- lub multistanowe. Dla przykładu zawór dwustanowy może być dodatkowo jedno- lub dwustabilny. W pierwszym przypadku położenie uprzywilejowane zapewnia zastosowanie sprężyny ustalającej, współpracującej z tłokiem zamontowanym w elektrozaworze dozującym zadane ciśnienie podporowe adekwatnie do programu sterującego.

Najczęściej realizowanymi funkcjami jest alternatywa i koniunkcja. Elektrozawory do realizacji wymienionych funkcji, choć projektowane na potrzeby konkretnego zadania, są proste w budowie, stosunkowo tanie w odniesieniu do alternatywnych konstrukcji. Zawór realizujący alternatywę nazywany jest inaczej zaworem podwójnie zwrotnym lub przełącznikiem obiegu. Bramki koniunkcji stosuje się w obsłudze stanowisk, do których ze względu na BHP, wymagana jest obsługa oburącz.

Elektrozawory to niezwykle interesujące elementy, o których warto dowiedzieć się nieco więcej. Zachęcamy zatem do odwiedzenia strony Elektrozawory24.com które stanowią bazę informacji w tym temacie. Ponadto, poprzez wymienioną stronę można również dokonać zamówienia nowoczesnych elektrozaworów od firmy Air-com.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *