dyferencjał jcb

Co to jest dyferencjał?

Każdy pojazd, którym możliwe jest poruszanie się i wykonywanie manewrów wokół własnej osi musi być wyposażony w szereg kompatybilnych ze sobą podzespołów. Mimo że budowa samochodów, maszyn rolniczych i budowlanych różni się od siebie, to ich prowadzenie nie byłoby możliwe bez mechanizmu takiego jak dyferencjał. Co to jest i na czym polega działanie tej niewielkiej części?

Dyferencjał, czyli mechanizm różnicowy

Przekładnia różnicowa nie jest wcale nowym wynalazkiem, jednak niewiele osób wie, jaką funkcję pełni w pojeździe. W znacznym uproszczeniu można określić, że dyferencjał to mechanizm, który odpowiada za równoważenie różnicy prędkości obrotowej kół, podczas gdy jednocześnie pokonują odcinek drogi o różnej długości i torze. Zadaniem dyferencjału jest więc kontrolowanie, aby koła na tej samej osi mogły poruszać się odmienną prędkością podczas pokonywania zakrętów lub jazdy po łuku. Dyferencjał odgrywa również ważną rolę w przypadku jazdy na śliskiej nawierzchni i umożliwia szybkie wykonanie manewru skrętu. Warto jednak zaznaczyć, że mechanizm różnicowy może utrudnić start pojazdu z oblodzonego podłoża, gdy jedno koło ma lepszą przyczepność. Dzieje się tak, gdy moment obrotowy przekazywany jest przez dyferencjał tylko do jednego koła, co skutecznie utrudnia ruszenie z miejsca.

dyferencjał jcb

Budowa dyferencjału

Cały mechanizm składa się z kilku kół umieszczonych w obudowie: koła talerzowego, koronowego i satelity.  Dyferencjał napędzany jest dodatkowym kołem zębatym. Gdy następuje moment obrotowy w ruch zostają wprawione satelity, które kontrolują ruch kół koronowych, a co za tym idzie, umożliwiają wykonanie manewru skrętu pojazdem. Dla prawidłowego działania wszystkie elementy dyferencjału muszą ze sobą być ściśle kompatybilne, dlatego w razie problemów ze sterownością pojazdu, warto poddać dokładnej diagnostyce cały mechanizm różnicowy. Dyferencjał jest częścią eksploatacyjną, która z czasem ulega zużyciu, jednak odpowiednie dbanie o układ napędowy z pewnością zapewni dłuższą żywotność mechanizmowi różnicowemu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *