producent krążników

Popularne rodzaje krążników – co je cechuje i czemu są niezbędne?

Każdy  nas jest na co dzień konsumentem rozmaitych produktów tworzonych przy taśmach produkcyjnych. Dzisiaj taśma przenośnikowa to niezbędne wyposażenie niemal każdej fabryki. Jednak to nie wszystko, taśmy znajdują się też w sortowniach i magazynach, gdzie znacząco ułatwiają pracę obsłudze. Rodzajów taśm jest wiele, podobnie jak krążników, czyli elementów, bez których żadna taśma nie byłaby w stanie funkcjonować. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Do czego służą krążniki?

Zasadniczym zadaniem krążników jest podtrzymywanie taśmy bez jej unieruchamiania. Dlatego też najczęściej są to konstrukcje zaokrąglone, które poruszane przez taśmę kręcą się wokół własnej osi, umożliwiając w ten sposób również dalszy ruch taśmy. Jednak niektóre elementy tego typu maja również zadania dodatkowe. Przykładowo, krążniki kierunkowe odpowiadają za ustalenie kierunku, w którym podąża taśma, natomiast krążniki tarczowe pomagają w jej oczyszczaniu.

producent krążników

Krążniki stalowe

Głównym materiałem wykorzystywanym do produkcji krążników jest stal. W całości są z niej skonstruowane krążniki gładkie, czyli najpopularniejsze, standardowe modele podtrzymujące taśmy przenośnikowe. Jednak również większość pozostałych rodzajów krążników przynajmniej częściowo wykonana jest ze stali. Wspomniane wcześniej krążniki tarczowe posiadają piastę stalową, a jedynie znajdujące się na niej tarcze są wykonane z materiałów syntetycznych. Nawet krążniki powlekane, nazywane również krążnikami gumowymi, tak naprawdę w większej części są stalowe. Tak samo jak w przypadku modeli tarczowych, stalowa jest bowiem piasta, która z każdej strony pokryta jest grubą warstwą ogumienia.

Stal wykorzystywana do tworzenia krążników powinna cechować się wyjątkowo zadowalającymi parametrami. Niezbędna jest duża wytrzymałość mechaniczna, gdyż taśmy przenośnikowe niejednokrotnie transportują bardzo ciężkie ładunki. Ponadto, od krążników oczekuje się całkowitej nierdzewności. Dotyczy to głównie elementów instalowanych w taśmach wykorzystywanych w przemyśle ciężkim, czy też w górnictwie, gdyż warunki pracy są tam szczególnie ciężkie. Powietrze przeważnie jest wilgotne, do tego dochodzi do znacznych wahań temperatury.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *