kostki brukowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kostki brukowej

Planujesz zakup kostki brukowej? Wybór nie jest taki oczywisty, gdyż nie wiesz na co zwrócić uwagę, a oferta producentów jest zbyt bogata. Jeśli pragniesz, by kostka brukowa posłużyła Ci przez długie lata musi być wysokiej jakości. Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę.

Popularność kostki brukowej

Kostka brukowa jest coraz częściej spotykaną nawierzchnią. Powszechna jest ze względu na bogatą ofertę wzorów, wymiarów oraz kolorów. Ze względu na swoją wytrzymałość jest ona idealnym materiałem do wyrównania oraz utwardzenia nawierzchni w miejscach publicznych oraz na posesjach prywatnych. Można ją zakupić od wielu, rożnych producentów, mniejszych i większych firm, które oferują różnej jakości towar. Dlatego bardzo ważne jest by przy zakupie kostki brukowej zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

płyty ażurowe jomb

Jakość

Przy wyborze kostki brukowej chcemy, by służyła nam przez długi czas. Zatem powinniśmy szukać produktu, który produkowany jest zgodnie z europejską normą PN-EN 1338 – „Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań”. Norma ta gwarantuje, że kostka została wyprodukowana z najwyższej jakości materiałów, kruszywa oraz barwników. Zapewnia także, że produkt posiada właściwe parametry użytkowe.

Optymalna grubość

Grubość kostki jest bardzo istotnym warunkiem podczas wyboru tego produktu. Uzależniona ona jest od sposobu użytkowania przestrzeni, która będzie kostką wyłożona. Im obciążenie oraz nacisk będzie większy na powierzchnię, tym kostka brukowa powinna być grubsza. Najczęściej wybierana jest kotka o grubości 4 cm, która idealnie nadaje się do wyłożenia ścieżek w ogrodzie czy tarasów, natomiast przy podjazdach czy parkingach sprawdzi się materiał grubości 6 cm.

Design

Przy doborze właściwej kostki brukowej decyduje w głównej mierze wygląd. Poza naszą oceną estetyczną oraz gustem należy zwrócić uwagę, by wzór oraz styl materiału był spójny z wszystkimi elementami naszego domu oraz otoczenia. Wówczas zastanówmy się nad odpowiednim kształtem kostki brukowej. Czy mają być to kostki o formatach dużych czy małych, o nieregularnych kształtach czy standardowe. Wybierzmy także ich kolor, który idealnie będzie współgrał z kolorystyką dachu, stolarki bądź fasady budynku oraz odporny będzie na zabrudzenia.

Na koniec sprawdźmy  czy produkt nie jest uszkodzony. Czy nie ma oszczerbionych kawałków, czy nie jest porysowany lub pęknięty.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *