betoniarki

Betoniarka mieszadłowa – niezbędny sprzęt budowlany i nie tylko

Nie ma takiego placu budowy, na którym nie byłaby potrzebna betoniarka. Urządzenia tego rodzaju to podstawowy sprzęt na każdej budowie, gdyż to dzięki niemu możliwe jest wytworzenie mieszanek betonowych – zarówno o konsystencji stałej, pół-ciekłej, ciekłej, jak i plastycznej.

Niezbędny na każdej budowie beton otrzymuje się poprzez wymieszanie takich surowców, jak: żwir, piasek i woda. Surowce umieszcza się w betoniarce, a następnie dochodzi do uruchomienia urządzenia. Proces mieszania odbywa się za sprawą osiowego obrotu mieszalnika

Rodzaje i zastosowania betoniarek mieszadłowych

Jak już wspomniano, betoniarka mieszadłowa stosowana jest najczęściej w budownictwie. Gwarantuje ona wysoką jednorodność mieszanki, nawet w przypadku wykorzystania materiałów sypkich, a nie tylko plastycznych.  Jak sama nazwa wskazuje, sprzęt tego rodzaju stosowany jest głównie do wytwarzania betonu, o czym zresztą wspomniano już we wstępie. Niemniej jednak znajduje on również inne zastosowania. Betoniarka mieszadłowa często używana jest między innymi do wytwarzania wieloskładnikowych mieszanek tynkowych. Co więcej, urządzenie nazywane betoniarką wykorzystuje się także poza budownictwem – m.in. w przemyśle chemicznym, czy w rolnictwie.

betoniarki kraków

Na rynku dostępne są różnego rodzaju betoniarki mieszadłowe, które różnią się nie tylko budową i sposobem pracy, ale także mobilnością. Podział ze względu na mobilność betoniarek mieszadłowych jest dosyć powszechnie stosowany, gdyż ruchomość urządzeń decyduje o ich zastosowaniu. Wyróżniamy zatem:

  • Betoniarki mieszadłowe przenośne – charakteryzują się niewielką wagą całkowitą oraz prostym w budowie mieszalnikiem, dzięki czemu można je wygodnie przewozić z miejsca na miejsce. Najczęściej spotykane betoniarki przenośne to modele bębnowe. Tego typu urządzenia sprawdzają się raczej wyłącznie w przypadku użytku prywatnego czy przy mniejszych inwestycjach, ze względu na ich relatywnie niską wydajność.
  • Betoniarki stacjonarne – charakteryzują się znacznie większą wagą i bardziej rozbudowanym mieszalnikiem w porównaniu do przenośnych betoniarek, dzięki czemu posiadają dużo większą efektywność pracy i nadają się do wykorzystania przy większych inwestycjach. Niestety, ich transport jest trudny i wymaga zwykle wykorzystania specjalistycznego sprzętu.
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *