hurtownia danych

Sposób działania hurtowni danych

Dane gromadzone w firmach i organizacjach wykorzystywane są nie tylko w celu realizacji prowadzonych przez nie zadań, ale służą również do przeprowadzania wszelkiego rodzaju analiz biznesowych i ekonomicznych. Kiedy zgromadzonych informacji jest bardzo dużo i pochodzą one z wielu różnych źródeł, zachodzi potrzeba wprowadzenia hurtowni danych.

Czym są hurtownie danych?

Informatyczne systemy do zarządzania procesami przedsiębiorstw (CRM, ERP) działają z reguły na relacyjnych bazach danych. Rozwiązanie to nie sprawdza się jednak w przypadku, kiedy chcemy wykonać skomplikowane operacje analityczne na szerokim zbiorze danych, pochodzących z wielu różnych źródeł. Tego typu operacje są zbyt złożone dla zwykłych baz relacyjnych i właśnie tutaj pojawia się hurtownia danych, która do tego celu nadaje się doskonale.

oprogramowanie dla przedsiębiorstw

Hurtownia danych to rodzaj bazy, w której gromadzi się praktycznie wszystkie informacje i dane z całego przedsiębiorstwa. Dane są uporządkowane tematycznie i zintegrowane, co pozwala na ich efektywne gromadzenie i przetwarzanie. Dzięki temu można je wykorzystywać do raportowania i analizowania działań, prowadzonych przez firmę.

Hurtownia danych – działanie

Najczęściej hurtownia danych służy do przeprowadzania analiz i badania trendów. Jest to również bezpieczny sposób przechowywania pełnej i kompletnej historii działań oraz transakcji, jakie miały miejsce w firmie. Konstrukcja tego typu baz pozwala na wielowymiarowe analizy różnych zbiorów informacji, pochodzących z różnych działów przedsiębiorstwa – w tym nie tylko z firmowego systemu CRM czy ERP, ale także z arkuszy kalkulacyjnych czy dokumentów tekstowych.

Warto również wiedzieć, że hurtownie danych pozwalają jedynie na wykonywanie operacji analitycznych. Nie można poprawiać istniejących już w niej danych – są one przeznaczone tylko do odczytu, co gwarantuje ich pełne bezpieczeństwo. Architektura hurtowni danych umożliwia przeprowadzanie szybkich procesów analitycznych na dużym zbiorze informacji, obejmujących nawet terabajty danych.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *