łóżka piętrowe

Łóżka piętrowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Nie jedno dziecko skrycie marzy o piętrowym łóżku. Możliwość spania na podwyższeniu jest ciekawą atrakcją. A same łóżka piętrowe mogą mieć postać niezwykle interesujących konstrukcji, wzbogaconych o zjeżdżalnie czy schodki. Co istotne, takie rozwiązanie kwestii spania sprawdza się nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych.

Łóżka piętrowe dla dzieci i dorosłych

Najczęściej łóżka piętrowe spotykamy w miejscach, które charakteryzują się ograniczoną przestrzenią. Łóżko to jeden z najbardziej podstawowych mebli i niestety, niezależnie od swojej konstrukcji, zajmuje z reguły sporo miejsca. Może się to stać prawdziwym problemem, kiedy w danym pokoju potrzebne są dwa lub większa liczba łóżek albo gdy pomieszczenie jest na tyle małe, że wstawienie nawet jednego tradycyjnego łóżka staje się problemem, który mogą rozwiązać specjalne łóżka piętrowe z posłaniem na górze i wolnym dołem. Tym samym nowoczesne łóżka piętrowe sprawdzają się nie tylko w pokoju zajmowanym przez rodzeństwo, ale równie dobrze sprawdzą się one w mniejszych pomieszczeniach, w których przestrzeń do spania znacząco ograniczyłaby możliwość wygodnego funkcjonowania.

Łóżka piętrowe dla dzieci

Łóżko piętrowe jak antresola

Obok tradycyjnych łóżek piętrowych z dwoma posłaniami – jednym na dole i drugim na górze, dostępne są również łóżka piętrowe, które mają posłanie tylko na górnej części. Tego typu łóżka piętrowe są trochę jak antresola, która pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń bezpośrednio pod łóżkiem. Można tam postawić biurko albo kanapę czy szafki i półki. Takie konstrukcje doskonale sprawdzają się nie tylko w małych pokojach dziecięcych czy młodzieżowych, ale także w niewielkich pokojach czy sypialniach zajmowanych przez osoby dorosłe.

Łóżka piętrowe dla dzieci – bezpieczeństwo

Decydując się na łóżka piętrowe, zwłaszcza do pokoju dziecięcego, należy zadbać o to, aby jego konstrukcja była dla dzieci w pełni bezpieczna. Producenci bardzo często zaznaczają przedział wiekowy dzieci, dla których oferowane są konkretne modele łóżek piętrowych. Inne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, to przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie górnego posłania, za pomocą barierek czy szczebli oraz solidne drabinki, które umożliwią dziecku wygodne wchodzenie i schodzenie z górnego łóżka. Znaczenie ma również maksymalne obciążenie oraz rodzaj materiałów, z jakich zbudowane jest łóżko. Producenci stosują metal, drewno lub płyty laminowane. Dobrze jest także, aby łóżka piętrowe dla dzieci nie posiadały ostrych krawędzi i elementów, o które maluch mógłby się skaleczyć.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *