naprawa MacBooka

Wolna praca MacBooka. Czy konieczna będzie wymiana sprzętu?

Komputery firmy Apple są częstym wyborem klientów, m.in. ze względu na komfort użytkowania, oryginalny design oraz jakość. Wydajność MacBooka może jednak spaść – zwłaszcza w przypadku kilkuletniego sprzętu.

Przyczyny zakłóceń

Radykalne działania w przypadku wolnej pracy komputera nie muszą oznaczać konieczności zakupu nowego sprzętu. Obniżenie wydajności laptopa może być spowodowane wiekiem urządzenia oraz przestarzałymi podzespołami. Zdarza się również, iż twardy dysk jest przepełniony aplikacjami, które nie są w ogóle używane. Warto upewnić się, czy Mac pracuje na aktualnym systemie operacyjnym kompatybilnym z zainstalowanymi programami. Niektóre procesy działające w tle również obniżają wydajność sprzętu. Wiele z nich otwieranych jest automatycznie w trakcie uruchamiania systemu, spowalniając jego działanie. Warto pamiętać, że aplikacje w tle aktywne są tak długo, jak włączony jest laptop. Pierwszy krok w naprawie sprzętu to zakończenie pracy nieużywanych programów. Mac może bowiem przeznaczać pamięć operacyjną oraz CPU na procesy niepotrzebnych dla użytkownika aplikacji. Uruchomione programy będą oznaczone w Docku specjalną kropką. Jeśli będzie ona niewidoczna, warto otworzyć Preferencje systemowe, a następnie aktywować funkcję „wskaźniki otwartych aplikacji. Programy można zamknąć na kilka sposobów. Najprostszy z nich to kliknięcie myszką w konkretną aplikację i wybranie opcji „zakończ”.

Długi czas użytkowania

Właściciele MacBooków często zapominają o tym, iż każdy komputer potrzebuje odpoczynku. Użytkownicy nierzadko korzystają ze swoim Jabłek przez kilka godzin. MacBooki są przystosowane do długiej pracy, należy jednak pamiętać, że jeśli system działa zbyt długo, mogą pojawić się z nim uciążliwe problemy. Czasem zwiększenie wydajności można osiągnąć, restartując komputer.

Naprawa MacBooka nie zawsze wymaga skomplikowanych środków. Warto zatem poszukać porad w internecie, by poprawić wydajność swojego komputera. Najlepsze rozwiązaniem jest jednak regularne dbanie o swój sprzęt.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *