Czym są okulary rozszerzonej rzeczywistości?

Czym są okulary rozszerzonej rzeczywistości?

Augmented Reality a Virtual Reality czym one się różnią? Coraz częściej w naszym życiu pojawiają się określenia AR (Augmented Reality) oraz VR (Virtual Reality). Bardzo dużo osób myli te pojęcia, nie do końca zdając sobie sprawę z tego, czym one się tak naprawdę różnią:

  • Augmented Reality – jest technologią, która łączy ze sobą dwa światy, ten rzeczywisty z tym generowanym cyfrowo, zazwyczaj za pomocą okularów. Inaczej mówiąc, rozszerza rzeczywistość o nowe elementy takie jak grafiki, instrukcje, czy postacie. Jest to doskonałe rozwiązanie, które jest bardzo chętnie wykorzystywane zarówno w świecie rozrywki, marketingu czy branży handlowej i przemysłowej. Dzięki AR zwiększają się opcje nawigacji, budowy, naprawy samochodów czy maszyn, nauki, oraz poznawania świata;
  • Virtual Reality – jest technologią, która tworzy interaktywny, trójwymiarowy świat, do którego przenosi użytkownika za pomocą specjalnych okularów, które stymulują dwa zmysły – słuch oraz wzrok. Wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana bardzo chętnie w branży rozrywkowej, gdzie użytkownicy mają dostęp do szerokiej gamy gier. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie tej technologii, dzięki Virtual Reality można robić zakupy online, podróżować, a nawet robić szkolenia.

Okulary, które wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość

Okulary AR są narzędziem, które pozwala łączyć dwa światy – ten rzeczywisty z tym generowanym komputerowo. To dzięki nim możemy na przykład obserwować życie toczące się na ulicach miast wzbogacone o wytworzone przez komputer i nałożone na świat rzeczywisty elementy. Wielu producentów prześciga się w tworzeniu okularów, użytkownicy tej technologii mogą wybierać chociażby pomiędzy:

  • HoloLens 1 – firmy Microsoft były pierwszym na świecie całkowicie niezależnym komputerem holograficznym. To właśnie okulary HoloLens pierwszej generacji na nowo zdefiniowały komputer osobisty, który oferuje nie tylko nowe możliwości, ale też zupełnie nowe doznania i doświadczenia. HoloLens łączy ze sobą nowoczesną optykę oraz czujniki, dzięki czemu na świat rzeczywisty mogą być nanoszone hologramy 3D, treści informacyjnie, czy multimedialne. Okulary umożliwiają takie działania jak: wprowadzanie komend za pomocą gestów, czy wsparcie głosowe;Czym są okulary rozszerzonej rzeczywistości?
  • HoloLens 2 – to druga odsłona wspomnianych wyżej okularów HoloLens 1. W porównaniu do swoich poprzedników okulary są lżejsze, a dzięki sugestiom użytkowników masa okularów została równomiernie rozłożona, co znacząco zwiększyło komfort ich użytkowania. HoloLens 2 są w stanie z bardzo dużą precyzją śledzić każdy ruch dłoni, monitorując nawet najbardziej subtelne gesty, dzięki czemu wyświetlane hologramy można nie tylko dotykać całą dłonią, ale też uszczypnąć palcami zmieniając ich rozmiar, czy manipulować nimi w nieograniczony sposób. Ale to nie jedyne plusy okularów, monitorują one również ruch gałek ocznych. Okulary HoloLens 2 są dedykowane przede wszystkim dla branży przemysłowo-biznesowej, która może je wykorzystać, chociażby w szkoleniu pracowników, czy zdalnej naprawie maszyn;Czym są okulary rozszerzonej rzeczywistości?
  • Magic Leap – oferuje swoim użytkownikom pakiet w skład którego wchodzą okulary z jednostką centralną (Lightpack), bezprzewodowy kontroler, ładowarki (do jednostki centralnej i kontrolera), oraz okablowanie. Te nowoczesne okulary umożliwiają wykorzystanie technologii oferowanej przez AR w takich dziedzinach życia jak produkcja, medycyna, edukacja, marketing czy rozrywka. Magic Leap udostępnia swoim użytkownikom Package Manager, dzięki któremu można pobrać wszystkie składniki, które są niezbędne do zbudowania aplikacji. Magic Leap są stosunkowo lekkie, łatwo się je zakłada i nie uciskają głowy, dzięki czemu komfort trzymania ich na głowie jest niezmienny przez kilka godzin. Niestety ich minusem jest fakt, że są one na stałe połączone z kablem, przez co ich użytkowanie może być nieco problematyczne zwłaszcza w halach produkcyjnych;Czym są okulary rozszerzonej rzeczywistości?
  • RealWear – są światowym liderem w technologii rozszerzonej rzeczywistości dedykowanej dla przemysłu. Firma jako pierwsza stworzyła bezdotykowy, wzmocniony komputer, który jest przystosowany do tego, aby móc nosić go na głowie. Urządzenia RealWear są dedykowanie dla branży energetycznej, usług komunalnych, motoryzacji, produkcji oraz wiele więcej. Okulary są kompatybilne z aplikacjami, które umożliwiają kontakt ze zdalnym mentorem, nawigację po dokumentach, przemysłową wizualizację Internet of Things, czy cyfrowe rozwiązania workflow. Dzięki okularom RealWear można znacząco ograniczyć przestoje w fabrykach, zwiększyć ich wydajność, oraz bezpieczeństwo samych pracowników.

Czym są okulary rozszerzonej rzeczywistości?

Okulary AR w branży przemysłowej

Okulary rozszerzonej rzeczywistości wykorzystywane są nie tylko do rozrywki, czy zwiększenia satysfakcji klienta, ale co ważniejsze znajdują one coraz częściej zastosowanie w branży przemysłowej. Połączenie rozszerzonej rzeczywistości ze światem rzeczywistym umożliwia nie tylko wdrażanie nowych oraz innowacyjnych procesów w zakładach przemysłowych, ale też zwiększa efektywność tych istniejących, czy ogranicza przestoje spowodowane, chociażby usterkami maszyn. Poniżej kilka przykładów jak realnie można wykorzystać okulary AR w przemyśle:

  • szkolenia – Tradycyjne szkolenia są nie tylko mało efektywne, ale też kosztowne, ponieważ wymagają one dużego zaangażowania doświadczonych pracowników, których czas jest bardzo cenny. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie technologii Augmented Reality, która idealnie sprawdzi się podczas szkolenia pracowników;
  • rozszerzona logistyka – bardzo dużo firm jest nie tylko producentem, ale też dostawcą produkowanych przez siebie towarów. Takie przedsiębiorstwa posiadają zazwyczaj kilka, a nawet kilkadziesiąt centrów dystrybucji, z których prowadzone są wysyłki części, lub kompletnych produktów, co z czasem staje się coraz trudniejsze logistycznie. Wcześniej pracownicy musieli nie tylko polegać na swoim doświadczeniu, ale też wykonywać całą pracę ręcznie taką jak naklejanie etykiet, czy umieszczanie paczek na paletach, co nieraz generowało błędy i związane z tym opóźnienia. Wykorzystanie AR umożliwia automatyzację oraz optymalizację procesu rozmieszczania paczek na paletach zgodnie z wymaganiami stawianymi przez klientów. Dodatkowo wykorzystanie AR w logistyce pomaga magazynierowi na prawidłowe ustawienie paczek na palecie, które jest zgodne z wynikami uzyskiwanymi z modułu optymalizacji;
  • laboratoria – rozszerzona rzeczywistość daje możliwość szkolenia pracowników z obsługi specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego, lub z zakresu realizacji procedur laboratoryjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość przygotowania interaktywnej instrukcji, która umożliwia przeprowadzenie badania z wykorzystaniem AR, a użytkownik może zobaczyć w naturalnym otoczeniu na przykład animowane modele 3D.

Jeśli zainteresowały Cię rozwiązania rozszerzonej rzeczywistości skontaktuj się przez stronę.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *