Dlaczego żywa choinka do ogrodu to dobry pomysł?

Dlaczego żywa choinka do ogrodu to dobry pomysł?

Zanim kupisz żywe choinki do ogrodu..

Jeśli tylko masz za oknem choćby skrawek ogródka, możesz stworzyć magiczną, długowieczną oprawę świąt dzięki żywej choince do ogrodu. Podpowiadamy, co brać pod uwagę przy tworzeniu takiej bajkowej oprawy.

Dlaczego żywa choinka do ogrodu to dobry pomysł?

Obecnie jest sporo ekologicznych pomysłów, takich jak choinki z papieru, kartonu czy kory. To ładne dekoracje, ale nie da się ukryć, że nic nie zastąpi żywego drzewka. W ogrodzie sztuczna choinka traci jakikolwiek sens. Lepiej wybrać żywe choinki do ogrodu. Jeśli masz już wokół domu jakieś iglaki, to zostaną one w ten sposób pięknie uzupełnione. Jeśli nie – drzewko będzie mogło zabłysnąć jako główna gwiazda.

Co jeszcze warto wiedzieć o żywych choinkach do ogrodu?

  • W mieszkaniu choinki szybciej więdną – szczególnie ustawione blisko kominka czy grzejnika. Żywe choinki w ogrodzie mają zapewnioną idealny chłód, dzięki czemu pozostają świeże przez dłuższy czas.
  • Żywe drzewko przed domem wprowadza element jak z baśni; skrzący się w gałązkach śnieg jest najpiękniejszą ozdobą. Wystarczy sznur kolorowych lampek, by podkreślić choinki w ogrodzie. Szukanie prezentów pod naturalną choinką zapewnia piękne wspomnienia z dzieciństwa.
  • To naturalna, a jednocześnie okazała ozdoba idealna przed biurem, sklepem i domem prywatnym. Nie masz ogrodu? Postaw żywą choinkę w donicy na podjeździe lub tarasie.
  • Zastanawiasz się, dlaczego drzewka świąteczne tak rzadko sadzi się do gruntu? Aby wyrosło, potrzeba kilku lat. Przesadzanie dorosłych choinek rzadko się udaje. Wkładanie do ziemi choinek w doniacach jest skuteczne przez sezon; później brakuje miejsca na korzenie i drzewko obumiera. Dlatego tak wiele osób wybiera raczej żywe choinki do ogrodu jako czasową ozdobę.

Na co zwracać uwagę?

Nie wybieraj choinki do ogrodu, która ma jakiekolwiek zażółcenia igieł. Jeśli nawet choinka jest zielona, ale przy dotknięciu odchodzą od niej igły, szukaj dalej, bo ta nie postoi zbyt długo. Szukaj atrakcyjnych gatunków, które długo postoją w polskich warunkach, jak jodła kaukaska lub jodła srebrna. 

Jeśli choinka ma połamane gałęzie lub wgniecenia, to prawdopodobnie ma za sobą trudne chwile w magazynie i transporcie. Wybieraj drzewka zdrowe i unikaj promocji, chyba że kupujesz w dniu świąt i zależy Ci, by drzewko postało tylko przez kilka dni.

Jeśli nie masz czasu interesować się tym tematem, pozostaje jeszcze jeden sposób, by upewnić się, że kupujesz odpowiednią choinkę do ogrodu – wybrać zaufanego sprzedawcę. Wówczas nie będziesz musiał wszystkiego sprawdzać sam.

Gdzie kupić choinki do ogrodu?

W przypadku choinek do ogrodu właściwie jedynym dobrym wyjściem będzie zakup choinki z  dostawą do domu. Większość sklepów nie oferuje takiej opcji. Również nadleśnictwa rzadko dają taką usługę do wyboru. A przecież mówimy o drzewku, które może mieć 2,5, a nawet 3 i więcej metrów wysokości! 

Wielkość choinek domowych ogranicza wysokość sufitu, więc siłą rzeczy rzadko są to drzewka wyższe niż 2,5 metra. W ogrodzie ogranicza Cię tylko wyobraźnia i zasobność. Takiej choinki nie przyniesiesz jednak sam ze sklepu ani nie przywieziesz samochodem. Centra ogrodnicze, przy tak dużych przesyłkach, mogą pobierać duże kwoty za sam transport. Jeśli mieszkasz w Warszawie i okolicach, wyjściem może być zamówienie jej on-line z dostawą do domu: https://hoho-choinka.pl/sklep/

Jeśli mieszkasz z dala od miasta, możesz kupić choinkę bezpośrednio ze szkółki leśnej lub nadleśnictwa. Sprawdzaj jednak, jak duże drzewka oferują i czy możliwy jest transport. Najlepiej zobacz je wcześniej na miejscu.

Gdzie natomiast nie kupować choinki do ogrodu? Na pewno nie w markecie czy dyskoncie. Przykładowo, drzewka owocowe czy krzewy z popularnej sieci sklepów są może o kilka złotych tańsze niż te z dobrego sklepu ogrodniczego, ale rzadko się przyjmują i przez pierwsze lata przypominają kikuty roślin. Choinka też może być mniej trwała. Kupując iglaki z niepewnych źródeł, ryzykujesz, że do swojego ogrodu przyniesiesz choroby i insekty, które mogą być groźne dla Twoich własnych wypielęgnowanych roślin.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *