kto z rodziny może być dawcą szpiku

W jaki sposób można zostać dawcą szpiku

Zostając dawcą szpiku kostnego można w łatwy sposób uratować ludzkie życie. Dla wielu chorych na białaczkę, ziarnicę złośliwą bądź chłoniaka jest to bardzo cenny materiał, który może zmienić ich dotychczasowe życie. Więc nie zastanawiajmy się długo i sprawdźmy czy możemy zostać dawcą szpiku kostnego.

Każdego roku w Polsce przeszczep szpiku ratuje 200 osób chorych na białaczkę. Okazuje się, że nigdy nie ma wiele szpiku kostnego mimo bardzo dużej liczby chętnych do jego oddania. Tylko 30% przypadków podarowania szpiku pochodzi od osób z rodziny. Pozostałe 70% to dawcy niespokrewnieni.

Wymagania na dawce szpiku

Dawcą szpiku może zostać każda osoba, która jest:

  • Zdrowa
  • W wieku pomiędzy 18 a 55 rokiem życia
  • Waży powyżej 50 kg

Jednak istnieją również przeciwwskazania do pozostania dawcą szpiku. Należą do nich takie choroby jak: HIV, cukrzyca, zapalenie wątroby, czy choroby serca. Potencjalny dawca nie może być po przebytej żółtaczce pokarmowej, chorobach onkologicznych i hematologicznych, gruźlicy.

jakie choroby wykluczają bycie dawcą szpiku

Jak się zgłosić

Proces rejestracji nie zajmuje dużo czasu i jest bardzo prosty. Wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl , wypełnić formularz rejestracyjny. Wciągu kilku dni, na podany adres przychodzi pakiet rejestracyjny, który zawiera formularz do wypełnienia oraz dwie pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej. Następnie wypełnioną deklarację wraz z pałeczkami należy odesłać na adres fundacji. By zgłosić się jako dawca szpiku można również pójść do najbliższej stacji krwiodawstwa. Tam również dostaniemy deklarację do wypełnienia oraz zostanie pobrana próbka krwi, by sprawdzić czy możemy zostać dawcą szpiku.

Przywileje dawcy szpiku kostnego

W zależności od ilości pobrań, każdemu dawcy przysługuje odznaka oraz legitymacja „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” lub „Dawcy Przeszczepu”. W związku z tym przysługują im pewne uprawnienia. Każdy „Dawca Przeszczepu” może korzystać poza kolejnością z opieki ambulatoryjnej. Natomiast „Zasłużony Dawca Przeszczepu” może korzystać również bez kolejki ze świadczeń lekarskich, ale także farmaceutycznych. Dodatkowo posiada prawo do bezpłatnego nabycia leków podstawowych oraz uzupełniających, które przysługują mu z posiadania tytułu „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *