Karma dla maltańczyka

Co powinien jeść maltańczyk?

Maltańczyk nie ma skłonności do objadania się i otyłości, ale może przybierać na wadze, jeśli będzie nieprawidłowo karmiony. To oczywiście będzie mieć negatywny wpływ na jego zdrowie i dlatego jest szczególnie niebezpieczne. 

Jak rozpoznać prawidłowo odżywionego maltańczyka?

Dorosły maltańczyk powinien ważyć od trzech do czterech kilogramów. Jednakże, jeśli Twój czworonożny przyjaciel jest bardzo wysportowany, może być nieco cięższy. Sama waga nie powinna więc być uważana za czynnik decydujący. O wiele ważniejsze jest, aby pies wyglądał odpowiednio i aby jego swoboda ruchów nie była w żaden sposób ograniczona.  

Zdrowego maltańczyka można poznać przede wszystkim po jego budowie ciała. Dobrze odżywiony pies nie powinien mieć zapadniętych żeber, a jego klatka piersiowa powinna być nieco szersza od brzucha. Jeśli różnica między tymi dwoma jest bardzo duża, oznacza to, że pies jest zbyt chudy. Jeśli natomiast żebra i brzuch łączą się płynnie, sprawiając wrażenie wałeczka, lub jeśli brzuch jest jeszcze większy, możesz mieć pewność, że Twój pupil ma nadwagę.

Każde pół kilograma za dużo zwiększa ryzyko zwichnięcia rzepki, na które ta rasa jest szczególnie podatna ze względu na swoje rozmiary. Ponadto złe odżywianie może prowadzić do cukrzycy, chorób serca i wielu innych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Z tego względu karma dla maltańczyka powinna być dobrana profesjonalnie, aby wspomagać jego zdrowie. 

Odpowiednia karma dla maltańczyka

Nieprawidłowo żywiony maltańczyk może na pierwszy rzut oka wydawać się zdrowy, ale będzie miał mało energii i będzie podatny na stany zapalne. Jeśli brakuje cennych składników odżywczych, sierść Twojego małego przyjaciela nie będzie też błyszcząca, a jego skóra może stać się sucha i pękać. Ponadto u psa może wystąpić wysypka, nadmierne wypadanie sierści, świąd, łzawienie oczu, kichanie i biegunka lub zaparcia i wymioty. Są to możliwe objawy alergii lub nietolerancji pokarmowej spowodowanej nieodpowiednią dietą. 

Dobra karma dla maltańczyka charakteryzuje się przejrzystością producenta i dokładnie opisanym składem na opakowaniu. Produkty wysokiej jakości zawierają około 75% różnych rodzajów mięsa i powinny być pozbawione produktów ubocznych. Pozostała jedna czwarta karmy powinna składać się z owoców i warzyw. Jeśli Twój pies będzie jadł właściwą karmę, jego potrzeby żywieniowe będą zaspokajane, co znajdzie odzwierciedlenie w jego zdrowiu i samopoczuciu. Dlatego, aby sprostać tym wymaganiom, zawsze warto wybrać wysokiej jakości karmę dla maltańczyka.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *