Przeciwżylakowe rajstopy i pończochy w ciąży

Przeciwżylakowe rajstopy i pończochy w ciąży. Dlaczego warto je mieć?

Ciąża to zwykle jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. To czas, kiedy nosi ona przez dziewięć miesięcy pod sercem swoje dziecko, które nierzadko jest długo wyczekiwanym członkiem rodziny.

Poza ogromną radością, z jaką zazwyczaj wiążą się wieści o zajściu w ciąże, trzeba pamiętać, iż zachodzące w organizmie kobiety zmiany oraz dodatkowe kilogramy w postaci rosnącego w łonie dziecka, mogą powodować pewne schorzenia, które wcześniej nam nie doskwierały.

Jednym z nich są żylaki, które dotykają około 40 proc. kobiet w ciąży. Te mało estetyczne widoczne pod skórą rozszerzone żyły pojawiają się na naszych kończynach dolnych w momencie, gdy krew z nóg ma problem w przepływaniu do serca. Wówczas zalega ona w naczyniach żylnych, rozpychając je.

Na pojawianie się żylaków w ciąży mają wpływ między innymi hormony, w tym progesteron, który wpływa rozluźniająco na mięśnie, a co za tym idzie, maleje napięci żył i rośnie ich przepuszczalność. Nie bez znaczenia jest też nasz ciężar, który wraz z rosnącym w łonie dzieckiem zwiększa się.

Jak zapobiegać żylakom?

Jak więc zapobiegać powstawaniu żylaków? Na początek zacznij od drobnych zmian w diecie, które polegają na rezygnacji, albo przynajmniej ograniczeniu soli. Warto też łykać leki, które zawierają rutynę, gdyż rutyna wzmacnia nasze naczynia krwionośne. Co do zasady, rutynę może brać każdy, niemniej jednak będąc w ciąży, warto ten fakt skonsultować z lekarzem.

Unikaj też gorących kąpieli i sauny, ale też długiego opalania. Wysokie temperatury powodują gwałtowne rozszerzenie się naczyń. Staraj się chodzić także w płaskim obuwiu z szerokimi noskami. Jeśli chcesz włożyć tzw. szpilki, niech one będą dość niskie.

Na uniknięcie żylaków dobry jest też ruch, a najlepiej ten w wodzie, czyli pływanie. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na regularne odwiedzanie basenu, postaraj się chociaż codziennie pospacerować 30 minut. Unikaj też długiego siedzenia i stania oraz zakładania nogi za nogę.

Na żylaki rajstopy lub pończochy!

W walce z rozszerzaniem naczyń krwionośnych pomocne też są medyczne rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe ciążowe https://venoflex.pl/ciazowe/, które są produktem medycznym. Nie tylko zapobiegają dokuczliwej przypadłości, ale także łagodzą ból, gdy żylaki się już pojawią.

Aby rajstopy lub pończochy uciskowe spełniały swoją rolę, należy je odpowiednio dobrać nie tylko pod kątem rozmiaru ale także i stopnia kompresji. Szczególnie istotny jest ten drugi parametr. Rajstopy przeciwżylakowe nie mogą ani za bardzo, ani za mocno ściskać.

Jak więc wybrać odpowiedni ucisk? Najlepiej tę kwestię przedyskutować z lekarzem. Francuska szkołą kompresji na podstawie standardów ASQUAL, wyróżniła cztery klasy ucisku. Profilaktycznie kobietą w ciąży poleca się drugą klasę (15-20 mmHg).

Podane w nawiasie cyferki oznaczają tzw. nacisk kontrolowany nad kostką, który wynosi od 15 do 20 milimetrów słupa rtęci. Najsilniejszy ucisk pojawia się właśnie w okolicy kostki a następnie maleje stopniowo ku górze wspomagając krążenie żylne.

Profesjonalne medyczne rajstopy przeciwżylakowe możesz kupić np. na Venoflex https://venoflex.pl/. Pamiętaj jednak, że produkt musi być dobrej jakości i posiadać odpowiednie parametry. Tani zamiennik będzie jedynie wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *