Obróbka metali jest czynnością mającą na celu zmianę właściwości danego metalu. Przez ludzi stosowana jest od tysiącleci, przechodząc z najbardziej prymitywnych form w znane nam obecnie. Dzisiaj obróbka metali daje nam ogromne możliwości. Dzięki nowoczesnej technologii i coraz to bardziej doskonałym metodom, jesteśmy w stanie obrabiać metal z niespotykaną dotąd łatwością i precyzją.
Powszechność wielu wykorzystywanych metod i dostęp do niektórych rozwiązań sprawiły, że obróbką metali może zajmować się niemal każdy. Wystarczy posiadać odpowiedni sprzęt i nieco doświadczenia, aby bez większych problemów pracować z wieloma surowcami. Nadal jednak, gdy chodzi o obróbkę metali na najwyższym poziomie, niezbędny jest udział wykwalifikowanych profesjonalistów. Jedynie ich wiedza i umiejętności wsparte przez zaawansowane technicznie urządzenia są w stanie zapewnić efekt, jakim będzie produkt naprawdę wysokiej klasy.
Obróbka plastyczna metali – podział i charakterystyka
Obróbka plastyczna metali jest metodą polegającą na przekształcaniu surowca w sposób plastyczny. Oznacza to, że metal może wskutek obróbki ulec zmianom dotyczącym przede wszystkim jego kształtu, ale również właściwości chemicznych. Obróbki plastycznej metalu dokonuje się w dwóch wariantach: na zimno lub ma gorąco, a jej podstawowymi metodami są:
- gięcie,
- ciągnienie,
- tłoczenie,
- walcowanie,
Łączenie metali – do czego służy?
Łączeniem metali nazywamy proces prowadzący do przetopowego spajania metali. Proces ten wymaga sporego doświadczenia i wiedzy na temat łączenia metali. W przemyśle wykorzystywane są różne metody łączenia metali, w tym m. in.:
- zgrzewanie,
- nitowanie,
- spawanie,
Powlekanie metali – co daje?
Powlekanie metali, czyli nanoszenie na nie odpowiednich powłok, ma jeden podstawowy cel – ochronę. Umiejętnie dobrana i nałożona powłoka chroni przed uszkodzeniami oraz przed korozją, czyli naturalnym procesem niszczenia będącym efektem reakcji metalu z otoczeniem (tzw. środowiskiem korozyjnym). Powszechnie stosowane metody powlekania metali to:
- lakierowanie,
- cynkowanie,
- niklowanie,
- cynowanie,
- oksydowanie,
Obróbka skrawaniem – na czym polega?
Obróbka skrawaniem to usuwanie zbędnych elementów z obrabianego przedmiotu czy surowca. Do obróbki skrawaniem wykorzystuje się jedną z kilku technik, takich jak:
- toczenie – najpopularniejsza metoda stosowana w obróbce skrawaniem, polega na wycinaniu wgłębień w wykonującym ruch obrotowy przedmiocie za pomocą noża tokarskiego;
- frezowanie – ta technika powstała przy użyciu specjalnego, wieloostrzowego narzędzia zwanego frezem. Frez w trakcie obróbki wykonuje ruch obrotowy;
- szlifowanie – kolejnym sposobem na obróbkę skrawaniem jest zastosowanie ściernicy, osełki lub taśmy ściernej, czyli urządzeń niezbędnych do szlifowania. Szlifowania używa się zwykle do obróbki przedmiotów ze stali hartowanej, a także do wykańczania przedmiotów z innych metali.
- obróbka elektroerozyjna – ta wyjątkowa metoda służy do obróbki specjalistycznych części maszyn i materiałów trudnoskrawalnych metodą erozji elektrycznej.
Mycie detali – jakie ma znaczenie?
W naszej ofercie znajduje się również mycie i odtłuszczanie detali – jeden z ważniejszych punktów w procesie produkcyjnym, zwłaszcza przy obróbce metali.
Montaż gotowych podzespołów – dla kogo?
Wszystkim zainteresowanym oferujemy także montaż gotowych podzespołów, co gwarantuje prawidłowe złożenie wytworzonych części, ich bezpieczeństwo oraz trwałość.
Dodaj komentarz