klinika stomatologiczna w Warszawie

Choroby jamy ustnej – jak ich unikać?

Zdrowie naszej jamy ustnej oznacza dobrą kondycję oraz sprawność wszystkich jej elementów. Mając zdrową jamę ustną możemy swobodnie uśmiechać się, wyrażać różnego rodzaju emocje, mówić, odczuwać smak, zapach i dotyk oraz przeżuwać i połykać pożywienie bez poczucia jakiegokolwiek dyskomfortu i bólu. Aby tak było należy o jamę ustną zadbać.

Jakie wyróżniamy choroby jamy ustnej?

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz nadmierny rozwój w niej bakterii, przyczyniają się do występowania takich chorób jak:

  • nieświeży oddech, który może być spowodowany chorobami dziąseł oraz niewłaściwą higieną jamy ustnej
  • zapalenie dziąseł, czyli schorzenie tkanek okołozębnych, którego przyczyną jest namnażanie się bakterii na szyjkach zębów w okolicach dziąseł w skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej
  • próchnica zębów będąca wynikiem odkładania się płytki nazębnej
  • drożdżyca jamy ustnej wywołana poprzez zakażenie grzybem z rodzaju Candida
  • aftozy będące głównie wynikiem urazów mechanicznych jamy ustnej, stresu oraz spadku odporności organizmu
  • choroby wirusowe, których najczęstsza postacią jest zapalenie wywołane wirusem opryszczki zwykłej

klinika stomatologiczna w Warszawie

Jak należy zadbać o zdrowie jamy ustnej?

Do rozwoju chorób jamy ustnej głównie przyczyniają się: niezdrowa dieta, czyli spożywanie zbyt dużej ilości cukru w przekąskach, kolorowych napojach czy przetworzonej żywności, nieprawidłowa i niedostateczna higiena jamy ustnej oraz brak regularnych przeglądów zębów. Aby zapobiec powstawaniu chorób jamy ustnej musimy kontrolować te czynniki. Przede wszystkim wystrzegajmy się spożywania artykułów spożywczych, w których jest dodawany cukier przez producenta i zamieńmy je na te naturalne jak miód, soki owocowe czy syropy. Również zwróćmy uwagę na to czy właściwie dbamy o higienę jamy ustnej, czy zęby czyścimy przynajmniej dwa razy dziennie i czy używamy do tego właściwej pasty czy płynu do płukania. Natomiast w przypadku nagromadzenia się płytki nazębnej, wybierzmy się do gabinetu dentystycznego i wykonajmy piaskowanie zębów. Również wczesne rozpoznanie problemu z jamą ustną ma ogromne znaczenie w profilaktyce jej chorób, dlatego bardzo ważne są regularne wizyty u dentysty.

Artykuł ten powstał przy użyczonej wiedzy i pomocy specjalistów Stomatologów z Warszawy.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *