koronawirus

Koronawirus w Polsce – śmiertelny wirus z Chin zabija

Co to koronawirus?

Koronawirus to gorący temat ostatnich tygodni. Rozprzestrzenia się w Chinach i innych krajach azjatyckich. Jego  pełna nazwa to Koronawirus 2019-nCoV. Nalezy on do rodziny koronawirusów (coronaviridae).

Epidemia koronawirusa rozpoczęła się w mieście Wuhan w Chinach. Miasto to zostało „odcięte od świata” np. poprzez zatrzymanie komunikacji lokalnej i dalekobieżnej.

Jakie są objawy zakażeniem koronawirusem?

Osoby nim zakażone miały różne objawy: od łagodnych do umiarkowanych objawów zakażenia układu oddechowego. Należą do nich:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • duszności.

Pierwsze objawy zakażenia koronawirusem pojawiają się pomiędzy drugim a czternastym dniem od momentu zakażenia.

Wirus może wywołać groźne zapalenie płuc.

Czym jest koronawirus i jak się przed nim bronić?

Wirus ten przenosi się często ze zwierząt na ludzi, a z nich z kolei na następne osoby. Wirus ten może występować u innych ssaków takich jak wielbłądy.

Obecnie nie istnieje szczepionka na koronawirus. Można jedynie unikać z nim kontaktu. Osoby, które zobaczą u siebie objawy powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Ofiary śmiertelne koronawirus

Jest już ponad 100 ofiar śmiertelnych na skutek zakażeniem koronawirusem i cały czas nadciągają informacje o kolejnych ofiarach. Zakażenia spotykane są już nie tylko w krajach azjatyckich, ale również w Kanadzie czy Niemczech.

Koronawirus, a ceny złota i ropy

Epidemia spowodowała spadek cen ropy oraz wzrost w przypadku złota. Rynek obawia się spowolnienia gospodarczego. Niektórzy eksperci twierdzą, że spadek cen ropy może być uzależniony od obchodów Nowego Roku w Chinach, jednak zmiany cen złota raczej skłaniają się ku temu, że cena ta uzależniona jest od koronawirusa, gdyż to normalna reakcja ceny złota na epidemię – potwierdza to historia.

Aktualizacja 29.01.2020

Do łódzkiego szpitala przewieziona została pacjentka z podejrzeniem zarażeniem koronawirusem. Kobieta wróciła 17 stycznia z Chin i miała objawy grypy. Przebywała w hotelu, którego pokój został objęty kwarantanną. Lekarze przeprowadzili badania kobiety, w tym morfologię.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *