odzież medyczna

Odzież medyczna scrubs – co to jest i skąd się wzięła taka nazwa

Scrubs to angielska nazwa odzieży medycznej, która niewiele mówi zwykłemu pacjentowi czy też części pracowników personelu medycznego. Jest to jednak odzież noszona codziennie przez wiele osób pracujących w służbie zdrowie. Jak wyglądają takie uniformy i dlaczego tak je nazwano? Postaramy się wyjaśnić w tym artykule.

Nazwa scrubs określa uniformy medyczne lekarzy i pielęgniarek, które są luźne i nie przylegają ciasno do sylwetki osoby ich noszącej. Są to zazwyczaj bluzy z krótkim rękawkiem oraz tuniki luźne w talii. Mogą to być również  spodnie tworzące komplet z bluzą.

Jaki personel powinien nosić scrubs

Odzież tego typu bardzo często spotyka się na oddziałach szpitalnych. Noszą ją lekarze na obchodach, po operacjach czy też na SORACH. Jest to bardzo wygodna odzież, która dobrze prezentuje się  na różnych sylwetkach .  Co więcej wygląda bardzo estetycznie i schludnie. Często zakładana jest także na codzienną odzież wierzchnią, aby ją zabezpieczyć przed różnego rodzaju zagrożeniami wynikającymi z kontaktu z krwią, środkami chemicznymi czy też narzędziami medycznymi, które mogą ją uszkodzić.

Odzież typu scrubs wydawana jest także przyszłym ojcom, którzy chcą uczestniczyć podczas porodu żony. W tym wypadku takie ubranie zabezpiecza przed wniesieniem na salę porodową niebezpiecznych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Warto również wspomnieć, że wprowadzenie na rynek medyczny odzieży scrubs znacznie ułatwiło zachowanie pewnego poziomu aseptyczności określonych oddziałów szpitalnych. Poprzez wydawanie odzieży scrubs dla gości przychodzących spoza szpitala ogranicza się wnoszenie szkodliwych patogenów i drobnoustrojów.

Komfort i wygoda

Noszenie luźnej, nieprzylegającej odzieży daje duży komfort lekarzom i pielęgniarkom. Podczas wielogodzinnych dyżurów luźna odzież pozwala prawidłowo wentylować organizm oraz poprawiać komfort pracy. Dzięki dobrze dobranym materiałom uniformy typu scrubs odprowadzają wilgoć oraz nie izolują ciała od otoczenia. Jest to niebywała zaleta doceniana przez wielu specjalistów.

Kolorystyka odzieży scrubs

Wraz z nową odzieżą pojawiła się także bogata kolorystyka. Kolor sukienek medycznych czy bluz ułatwia określenie pozycji danej osoby w przychodni czy też szpitalu. Zazwyczaj ubrania medyczne scrubs dla gości szpitalnych mają kolor niebieski. Zieleń zarezerwowana jest dla lekarzy na oddziałach sor. Występują również kolory takie jak róż noszone przez damski personel na ginekologii i oddziale położniczym.  Kolorystyka poprawia również samopoczucie pacjentów  borykających się z chorobą. Kolorowa odzież medyczna scrubs ułatwia pacjentom powrót do zdrowia poprzez pozytywne oddziaływanie na psychikę.

fartuch medyczny

Tego typu odzież medyczną można zamówić online lub też nabyć w sklepach stacjonarnych. Jest to produkt ogólnodostępny w wielu sklepach medycznych. Warto również sprawdzić ofertę producenta takiego jak Apolonia. Można u niego znaleźć szeroką gamę odzieży w korzystnych  cenach. Niekiedy też spotykane są wyprzedaże, które dodatkowo sprawiają, że klient zakupi odpowiadający mu towar za niewielką cenę.

Biorąc to wszystko pod uwagę można stwierdzić, że luźna odzież medyczna to doskonałe rozwiązanie wprowadzające liczne udogodnienia dla personelu służby zdrowia. Uniwersalny wzór, wysoka jakość wykonania oraz przyjemny dla ciała materiał sprawiają, że odzież scrubs doceniana jest na całym świecie przez wysokiej rangi specjalistów.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *