Waterjet

Waterjet – skuteczna metoda obróbki materiałów

Obróbka materiałów za pomocą wody pod ciśnieniem ma wieloletnią tradycję. Już w latach 80 usługa cięcia wodą, tzw. waterjet, była obecna w wielu zakładach przemysłowych. Do czego można wykorzystać technologię cięcia wodą? Na czym to tak właściwie polega i w jaki sposób usługa ta przeważa nad innymi, podobnymi technologiami.

Woda pod ciśnieniem

Waterjet to technologia cięcia nawet najtwardszych materiałów, możliwa dzięki wytworzeniu dużego ciśnienia wody. Prędkość wody wynosi w tym przypadku ok. 300 m/s, a w najnowocześniejszych urządzeniach nawet więcej. Niemniej w przypadku najtrudniejszych w obróbce materiałów, do których wykorzystuje się właśnie cięcie wodą, skuteczność działania nie byłaby możliwa bez materiału ściernego. W strumieniu wody znajdują się zatem cząsteczki piasku granatu, zwane garnetem.

Waterjet

Do czego wykorzystać cięcie wodą?

Obecnie technologia obróbki wodno-ściernej stosowana jest powszechnie, w różnych gałęziach przemysłu, ze względu na jej wszechstronność. Z pomocą urządzenia generującego strumień wodny zawierający materiał ścierny bez trudu obrobić można szkło, kamień, a także różne rodzaje metalu, w tym nawet tytan. Na uwagę zasługuje również możliwość cięcia pod rozmaitymi kątami. Z tego względu możliwości obróbki stają się niemal nieograniczone, i nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzać cięcie wodą 3d. Grubość materiałów przecinanych z powodzeniem wynosi często ponad 150 mm, natomiast w przypadku bardziej miękkich materiałów, może to być nawet 200 mm.

Obróbka wodno-ścierna zamiast frezowania

Alternatywnymi technologiami dla obróbki wodno-ściernej są frezowanie oraz toczenie. Obie te metody obróbki również charakteryzują się skutecznością. Jakie można zatem wskazać przewagi waterjet?

Kwestią kluczową wydaje się brak nagrzewania materiałów. Zwłaszcza w przypadku obróbki metalu wydaje się to istotne, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury powierzchnie metalowe mogą ulegać zniekształceniu. Długa praca frezarką prowadzi do wytworzenia bardzo wysokiej temperatury, podczas gdy w przypadku obróbki strumieniem wody sytuacja taka nie zachodzi. Co więcej, urządzenie do cięcia wodą wykazuje się większą precyzją niż wymieniona frezarka. Dokładność działania zależy jednak w dużej mierze od typu głowicy zamontowanej w urządzeniu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *