fotowoltaika

Wykonawstwo farm fotowoltaicznych krok po kroku

Farmy fotowoltaiczne lub inaczej elektrownie słoneczne, to wielkoobszarowe instalacje solarne, służące do pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakimi są promienie słoneczne. W przeciwieństwie do komercyjnych, domowych instalacji, wykonawstwo farm fotowoltaicznych odbywa się na dużych, zazwyczaj kilkuhektarowych obszarach, montując panele na ziemi. W większości przypadków elektrownie solarne dostarczają energię elektryczną do sieci elektrycznej, stanowiąc znaczną część źródła energetycznego danego operatora sieci.

Biorąc pod uwagę rozmiar inwestycji, jaką jest wykonawstwo farm fotowoltaicznych, przedsiębiorcy zainteresowani budową elektrowni słonecznej muszą spełnić ściśle określone warunki formalne. Stąd realizowanie inwestycji przebiega w kilku etapach, które postaramy się przybliżyć w tym artykule.

Znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla farmy fotowoltaicznej

Pierwszym etapem jest znalezienie i wybranie odpowiedniej lokalizacji, na której inwestor planuje wybudować farmę solarną. Optymalna przestrzeń nadająca się pod tego typu inwestycję powinna posiadać swobodny dostęp do promieni słonecznych, stąd nie może być w żadnym stopniu zalesiona ani posiadać innych obiektów, które mogłyby generować zacienienie. Nieakceptowane są również rzeki i różnorodne zbiorniki wodne. Teren przeznaczony pod budowę farmy fotowoltaicznej musi ponadto posiadać odpowiednio niski współczynnik zapylenia powietrza. Odpowiedni areał to kolejna cecha działki, na której ma zostać zrealizowana inwestycja. Przykładowo pod budowę elektrowni słonecznej, której moc wynosi około 1 MW, można brać pod uwagę tylko nieruchomości o powierzchni około dwóch hektarów i szerokości minimum 50 metrów. Interesujący inwestora teren nie powinien być także uwzględniony w przestrzennym planie zagospodarowania. Jeżeli taki plan już istnieje, to konieczny jest tam zapis o przeznaczeniu nieruchomości na rzecz fotowoltaiki. Dodatkowo działka, na której podmiot planuje wykonawstwo farm fotowoltaicznych nie może być krajobrazem chronionym ani być objęty programem „Natura 2000”. 

Przygotowanie odpowiedniego projektu instalacji fotowoltaicznej

Kolejnym krokiem jest opracowanie odpowiedniego projektu przyszłej farmy solarnej oraz przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Są to części składowe, niezbędne w uzyskaniu koncesji oraz warunków przyłączenia elektrowni słonecznej do sieci energetycznej. Samodzielna realizacja przez inwestora tego etapu jest niezwykle trudna, stąd warto zdecydować się na profesjonalną firmę. Fachowy wykonawca farm fotowoltaicznych w Rzeszowiei innych częściach Polski to gwarancja kompleksowej pomocy i doradztwa na każdym szczeblu inwestycji, dzięki czemu podmiot inwestujący może skupić się na innych zadaniach.

Wniosek o wydanie warunków przyłączenia i pozwolenie na budowę

Wykonawstwo farm fotowoltaicznych w większości przypadków jest nastawione na sprzedaż uzyskanej energii elektrycznej. Aby owa dystrybucja była możliwa, kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej we właściwym dla danego regionu zakładzie energetycznym. Kolejnym wymaganym dokumentem, bez którego nie można rozpocząć realizacji całej inwestycji jest pozwolenie na budowę, wydawane przez Starostwo Powiatowe, na podstawie złożonego wniosku i projektu budowalnego przygotowanego przez uprawnionych projektantów.

Krok czwarty – „promesa koncesji”

Podmiot starający się o kredyt lub dofinansowanie na wykonawstwo farm fotowoltaicznych zmuszony jest niejako do złożenia kolejnego dokumentu o tajemniczej nazwie „promesa koncesji”. Jest to forma urzędowego zapewnienia, że inwestorowi zostanie udzielone pozwolenie na sprzedaż energii do sieci. Organem udzielającym tego typu zapewnienia jest Urząd Regulacji Energetyki.

Budowa elektrowni solarnej

Pomyślne załatwienie wszelkich formalności związanych z założeniem elektrowni słonecznej, prowadzi do kolejnego, przedostatniego już szczebla, czyli fizycznego montażu całej instalacji solarnej w sposób określony w projekcie oraz warunkach przyłączenia. Samo wykonawstwo farmy fotowoltaicznej zajmuje przeciętnie nieco ponad miesiąc, a więc jest niewspółmiernie krótsze do całego procesu uzyskiwania niezbędnych zgód.

Ostatni etap – produkcja i sprzedaż energii elektrycznej

W momencie ukończenia montażu instalacji solarnej i otrzymania zezwolenia na sprzedaż energii, cały mechanizm może zostać przyłączony do sieci, produkując energię elektryczną „ze słońca” i prowadząc jej sprzedaż.

Podsumowując: jeżeli myślą Państwo o budowie elektrowni solarnej, warto na początku skonsultować się z firmą zajmującą się profesjonalnym wykonawstwem farm fotowoltaicznych. Doświadczeni fachowcy pomogą na każdym etapie zakładania farmy solarnej, dzięki czemu cały proces będzie dla inwestora czynnością przyjemniejszą. Zapraszamy do kontaktu z SM-Project – wykonawcy farm fotowoltaicznych w Rzeszowie i okolicach, w Małopolsce, Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *