Jak zrobić donicę z betonu?

Jak zrobić donicę z betonu?

Beton, do niedawna uznawany jedynie za bardzo ważny materiał budowlany, dziś zyskał zupełnie nowe znaczenie. Jest doskonałym surowcem do produkcji różnego rodzaju dekoracji, które idealnie sprawdzają się na przykład w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Jednym z zastosowań betonu są donice, które oprócz oryginalnego wyglądu wyróżnia także ponadprzeciętna trwałość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Czy można samodzielnie wykonać donicę z betonu?

DIY

Popularne dziś DIY (z angielskiego Do It Yourself), czyli zrób to sam, bardzo często traktuje beton jako jeden z podstawowych surowców, wykorzystywanych do produkcji różnorodnych przedmiotów. Spotkacie betonowe świeczniki czy niewielkie elementy dekoracyjne, które idealnie wpisują się w niemal ascetyczne przestrzenie, w których stawia się na minimalizm w zakresie formy oraz kolorystyki.

Aby wykonać donicę betonową samodzielnie, warto skorzystać z jednego z dostępnych w sieci poradników video. Zobaczycie tam między innymi sposób przygotowania mieszanki betonowej, zasady jej mieszania, a także wlewanie gotowej masy do wcześniej zrobionej formy. Oprócz tego znajdziecie ciekawe propozycje na dekorację donicy betonowej, która idealnie sprawdzi się zarówno w domu, jak i na terenach zewnętrznych.

Jak zrobić donicę z betonu?

Najprostszym sposobem na zrobienie donicy z betonu będzie zakup gotowej mieszanki w sklepie z materiałami budowlanymi. Beton sprzedawany jest w tej formie najczęściej w opakowaniach o wadze około 25 kilogramów. To zdecydowanie za dużo jak na jedną donicę, jednak nadmiar mieszanki z pewnością się nie zmarnuje – wykonacie z niej kolejne oryginalne ozdoby. Warto zwrócić uwagę na konsystencję gotowego już betonu. Nie może być zbyt płynny, gdyż trudno będzie uformować odpowiedni kształt donicy.

Kolejnym niezbędnym elementem jest forma. Można kupić ją gotową, w czym pomoże szybki kredyt, lub skorzystać z dostępnych w każdym domu przedmiotów. Przykładem niech będzie wiadro. Należy przygotować dwa wiaderka – jedno większe, drugie mniejsze. W kolejnym kroku do większego wiadra wlewamy przygotowaną mieszankę betonową, a następnie w środku umieszczamy mniejsze wiaderko, które stworzy wewnętrzną część donicy. Po kilkunastu godzinach, a najlepiej po upływie co najmniej jednego dnia, można mniejsze wiaderko wyjąć, by przekonać się, czy mieszanka odpowiednio zastygła. Jeśli tak, zdejmijcie również wiadro większe, a gotową już donicę pozostawcie na słońcu do pełnego wyschnięcia. Tak przygotowaną donicę można pomalować na dowolny kolor lub wzór, dzięki czemu stanie się indywidualną i oryginalną ozdobą zarówno wewnątrz domu, jak i na terenach zewnętrznych.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *