bank krwi pępowinowejv

Krew pępowinowa – jak i kiedy się ją pobiera?

Rodzice coraz świadomiej podchodzą do zabezpieczenia dziecka na przyszłość, dlatego jeszcze przed narodzinami malucha podejmują szereg ważnych decyzji mających wpływ na jego dalsze życie. Jedną z takich decyzji jest pobranie krwi pępowinowej, która jest niezastąpionym nośnikiem komórek macierzystych biorących udział w leczeniu wielu chorób hematologicznych, neurologicznych i onkologicznych.

Poród – jedyna szansa na pobranie krwi pępowinowej

W przeciwieństwie do szpiku kostnego, krew pępowinową pobiera się tuż po narodzinach dziecka, kiedy zostaje ono odpępowione od łożyska. To w pępowinie znajduje się drogocenna krew bogata w komórki macierzyste mające wielkie znaczenie dla medycyny. Decyzję o pobraniu krwi pępowinowej należy więc rozważyć odpowiednio wcześnie przed porodem, aby mieć czas na wybór banku komórek macierzystych oraz poinformowaniu o tym lekarza i położną. Krew pępowinową pobiera się specjalnie przygotowanym do tego zestawem, a cała procedura jest bezbolesna i bezpieczna zarówno dla dziecka, jak i matki, nie stwarzając żadnego ryzyka powikłań. Zabieg polega na nakłuciu naczynia krwionośnego z pępowiny i pozyskaniu materiału do strzykawki. Banki krwi pępowinowej przechowuje komórki macierzyste w określonych warunkach, dzięki czemu mogą być wykorzystane w przyszłości do leczenia nie tylko dziecka, ale także jego rodzeństwa, rodziców, a w skrajnych przypadkach, innych osób spokrewnionych.

krew pępowinowa

Czy pobieranie krwi pępowinowej ma sens?

Zdania na temat krwi pępowinowej są podzielone, jednak nie można przekreślać znaczenia komórek macierzystych, które skutecznie wykorzystuje się w leczeniu nowotworów, białaczki czy chorób neurologicznych odpornych na jakiekolwiek inne terapie. Medycyna wciąż szuka możliwości szerszego wykorzystania właściwości komórek macierzystych, dlatego trudno przewidzieć, w przypadku jakich chorób będzie je można wykorzystać w przyszłości. Na całym świecie prowadzone są liczne badania dotyczące krwi pępowinowej, dlatego coraz więcej rodziców świadomie decyduje się na skorzystanie z banku krwi komórek macierzystych, uważając to jako zabezpieczenie malucha w razie problemów ze zdrowiem. Komórki macierzyste mają zdolność regeneracji, dlatego są skutecznie wykorzystywane do leczenia uszkodzonych komórek w organizmie, adaptując się do pełnionych przez nie funkcji, co jest uniwersalnym materiałem, który nie może zostać zastąpiony przez terapie farmakologiczne. Krew pępowinowa ma prawie 10 razy więcej komórek macierzystych niż szpik kostny, a dodatkowo jej pobranie nie niesie za sobą żadnych powikłań zdrowotnych, dlatego jest to najbezpieczniejsza metoda uzyskania tego drogocennego materiału.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *