czujnik tlenku węgla

Czad – śmiertelnie groźny gaz

Tlenek węgla lub czad często zwany jest cichym zabójcą. Rok do roku zbiera ponure żniwo. Ze statystyk straży pożarnej wynika, że ludzka niefrasobliwość często jest przyczyną zatruć gazem, którego nie widać i nie można go wyczuć żadnym zmysłem. Nieodpowiednia eksploatacja i awarie urządzeń z otwartym paleniskiem to przyczyny ulatniania się tlenku węgla.

Jak się zabezpieczyć przed zatruciem czadem?

Postęp elektroniki spowodował pojawienie się urządzeń pozwalających na ograniczenie ryzyka wystąpienia zatrucia tym groźnym gazem. Dostępne są urządzenia, dzięki którym każdy, kto ma w domu piecyk gazowy, kominek lub kuchenkę węglową będzie spał spokojnie. Wspomnianym urządzeniem jest czujnik tlenku węgla. Zasada działania czujnika opiera się o dawno poznane prawidła rządzące reakcjami chemicznymi.

Element reagujący (wrażliwy) zawiera elektrolit o niskim stężeniu. Czujnik tlenku węgla jest zatem przetwornikiem chemicznym, który w wyniku zachodzących reakcji wyzwala wolne elektrony, zasilające system alarmowy. Gęstość prądu determinuje nasilenie poziomu dźwięku.

czujnik tlenku węgla

Skąd bierze się tlenek węgla?

Jak już wspomniano, czad ulatuje z wadliwie działających urządzeń do spalania paliw. Czujniki tlenku węgla reagują zawsze, kiedy dochodzi tylko do częściowego spalania paliwa w komorze urządzenia grzewczego. Bezpośrednią przyczyną niewypalenia paliwa jest skąpy napływ powietrza bogatego w tlen. Reakcją prawidłową przy całkowitym spalaniu jest powstanie dwutlenku węgla, który nie jest tak szkodliwy, jak tlenek węgla. Niemniej jednak jego nadmiar też może zadziałać niefortunnie, ponieważ dwutlenek węgla wypiera powietrze z dolnych przestrzeni pomieszczenia tam, gdzie zwykle przebywają ludzie i może doprowadzić do lekkiego niedotlenienia.

Kiedy dojdzie do ulotnienia czadu, trujący gaz wnika przez płuca do krwiobiegu i po spotkaniu się z hemoglobiną wypiera z niej tlen. Zajmując jego miejsce, doprowadza do nieodwracalnego niedotlenienia. Dłuższa ekspozycja organizmu na działanie czadu powoduje związanie znacznej części ferro hemoglobiny, co doprowadza do zgonu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *