Palenisko ogrodowe

Palenisko ogrodowe czy może grill? Co lepiej sprawdzi się w Twoim domu?

Wieczór spędzony w towarzystwie najbliższych w przydomowym ogrodzie potrafi dostarczyć niezapomnianych chwil. Tym bardziej, jeśli będzie to wieczór oświetlony ogniem płonącym w ogrodowym palenisku i przy stole zastawionym potrawami z ogrodowego grilla.

Wszystko, co musisz wiedzieć o grillach ogrodowych

Klasyczny grill ogrodowy to dość spora, solidna konstrukcja, która od stosunkowo niedawna wykonywana jest w wersji umożliwiającej przestawianie. Początkowo grille ogrodowe były mniejszymi wersjami kuchni, posiadającymi własne palenisko, ruszt i żeliwne płyty. Na ich wzorze powstały powszechnie dziś stosowane murowane grille ogrodowe budowane z kamienia naturalnego lub cegły. Takie masywne grille z całą pewnością stanowią nie tylko miejsce do przygotowywania posiłków, ale też wyjątkową ozdobę każdego ogrodu. Ponieważ jednak są to konstrukcje stałe, ich projekt oraz położenie muszą być starannie zaplanowane.

Kto nie chce skazywać się na stałą konstrukcję, powinien zdecydować się raczej na mobilne grille ogrodowe, które często również wzorowane są na kuchniach węglowych, ale dają możliwość dość swobodnego przenoszeniu lub przesuwania. Są to grille o konstrukcji stalowej, czasem z elementami drewnianymi lub nawet ceramicznymi, wsparte na czterech solidnych nogach, czasem również z dołączonymi kółkami. Tego typu grille ogrodowe nadal są dość sporych rozmiarów i oferują szerokie możliwości przyrządzania potraw, jednak w razie potrzeby można je schować pod dachem, w komórce czy w garażu.

Paleniska ogrodowe jako alternatywa dla lubiących grillować

Dla niezorientowanych w temacie, różnica pomiędzy grillami ogrodowymi a paleniskami może być trudna do zdefiniowania. W rzeczywistości są to dwa zupełnie różne rozwiązania, co widać zarówno w ich konstrukcji, jak i w przeznaczeniu.

Palenisko ogrodowe

Palenisko ogrodowe

Paleniska ogrodowe to konstrukcje najczęściej żeliwne lub stalowe, wyznaczające obszar i miejsce, w którym rozniecany jest ogień. Jako paliwa dla ognia rozpalanego na palenisku używa się drewna, czasem również brykietów. Rzadziej, aczkolwiek nadal spotykane są paleniska kamienne, betonowe czy ceglane. Ich rola pozostaje identyczna. Oprócz materiału, różnią się również tym, że przynajmniej część palenisk żeliwnych i stalowych można w miarę swobodnie przenosić lub przesuwać, kamienne natomiast są konstrukcjami na tyle masywnymi, że ich przesuwanie bywa wręcz niemożliwe.

Paleniska ogrodowe służą nie tylko jako miejsce do rozpalania ognia, ale też do pieczenia lub gotowania posiłków. Aby to było jednak możliwe, muszą zostać wyposażone w odpowiednie akcesoria, w rodzaju rusztów lub kociołków zawieszanych nad ogniem. Czasem nad paleniskami umieszcza się również żeliwne płyty lub specjalne, metalowe „patelnie”.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *