Jak urządzić wygodny pokój dla dziecka?

Funkcjonalne urządzenie pokoju dziecięcego jest prawdziwym wyzwaniem. Wynika to przede wszystkim z tego, że z reguły robi się to raz na kilka lat. A trzeba wziąć pod uwagę fakt, że dzieci bardzo szybko rosną, a wraz z tym zmieniają się ich potrzeby. Jeśli jednak wszystko dobrze przemyślimy, to uda nam się stworzyć pokój, który przez wiele lat będzie dla dziecka wygodnym miejscem do spania, zabawy i nauki.

Miejsce do spania – łóżka zwykłe i łóżka piętrowe

Podstawowym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju jest łóżko. W pokoju dzielonym przez rodzeństwo doskonale sprawdzają się łóżka piętrowe, które pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. A przy tym za sprawą swojej konstrukcji, same w sobie stanowią dla dzieci niezwykłą atrakcję. Wybór łóżek dla dzieci i młodzieży, zarówno łóżek piętrowych, jak i tradycyjnych, jest naprawdę duży.

Jak urządzić wygodny pokój dla dziecka?

Przy zakupie warto zwrócić uwagę nie tylko na sam design i konstrukcję, ale także na rozmiar łóżka i zdecydować się na takie, z którego nasza pociecha zbyt szybko nie wyrośnie, i które będzie dla niej wygodne i ergonomiczne. Ciekawym rozwiązaniem są łóżka dziecięce i młodzieżowe wyposażone w zagłowie i boczne osłony (od strony ściany) oraz specjalne stoliki nocne na lampkę. Dużą funkcjonalnością odznaczają się również łóżka wyposażone w szuflady lub kufry, do których można schować pościel czy ubrania.

Pozostałe meble dla dziecka, bez których ani rusz

Oprócz łóżka piętrowego czy zwykłego, w pokoju dziecięcym, nie może zabraknąć regałów, które doskonale nadają się do przechowywania zabawek i książek. Powinno się tam również znaleźć biurko lub stolik, przy którym będzie mogło się bawić, a w późniejszym czasie uczyć. Przy biurku natomiast musi się znaleźć odpowiedni stołek lub krzesło obrotowe z regulacją wysokości, które dziecko będzie mogło wykorzystywać przez dłuższy czas.

Kolejnym ważnym meblem jest szafa do pokoju dziecięcego. Nie warto z niej rezygnować, nawet wtedy, kiedy pokój dziecka jest naprawdę mały. W takiej sytuacji można po prostu zdecydować się na mniejszą szafę dwudrzwiową czy nawet jednodrzwiową lub ewentualnie na szafę narożną. Mebel ten jest bowiem niezastąpiony i niezwykle funkcjonalny. Dlatego szkoda by było, aby zabrakło go w pokoju dziecka.

Kompromisy – szafa kontra regał

A jeśli miejsca w pokoju jest wyjątkowo niewiele, musimy zdecydować się na poważny kompromis w jego urządzaniu. Co może oznaczać wybór jednego mebla zamiast innego. I jeśli nie wiemy na przykład, czy wybrać regał, czy szafę, to szafa jednak wygrywa, ponieważ daje większe możliwości. Dodatkowo współczesne konstrukcje szaf zawierają często elementy w postaci odkrytych półek, które mogą stanowić namiastkę tradycyjnego regału.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *